
Minister geeft definitief groen licht: Fryslân krijgt eerste middelbare vrijeschool
AlgemeenFryslân krijgt voor het eerst in de geschiedenis een middelbare vrijeschool. Het ministerie van Onderwijs heeft het Freya College definitief opgenomen in het scholenplan, waardoor de nieuwe school in augustus 2027 haar deuren kan openen in Leeuwarden.
Het besluit vormt de kroon op een jarenlange inspanning van een groep Friese ouders die zich heeft ingezet voor een vrijeschool voor voortgezet onderwijs in de provincie. Fryslân was tot nu toe de enige provincie in Nederland zonder een middelbare vrijeschool. Het Freya College wordt daarmee de eerste school in haar soort in de provincie.
Het initiatief kreeg vorig jaar voldoende steun van ouders uit Leeuwarden en omgeving. Honderden ouders legden een ouderverklaring af om de komst van de school mogelijk te maken. Daarmee werd voldaan aan de landelijke eisen voor stichting van een nieuwe school.
“Dit is een ongelooflijk bijzonder moment”, zegt kwartiermaker Kommerien Broderick. “Jarenlang hebben ouders, vrijwilligers en betrokkenen hier naartoe gewerkt. Dat het nu daadwerkelijk gebeurt, voelt als een bevestiging dat er ook in Fryslân behoefte is aan onderwijs waarin hoofd, hart en handen samenkomen.”
Het Freya College wil vanaf augustus 2027 mavo en havo-onderwijs aanbieden aan leerlingen uit Leeuwarden en de wijde regio daaromheen. De school bouwt voort op de traditie van het vrijeschoolonderwijs, waarin naast cognitieve ontwikkeling ook kunst, ambacht, creativiteit en persoonlijke groei een belangrijke plaats innemen.
Volgens de initiatiefnemers is de komst van de school niet alleen belangrijk voor gezinnen die al bekend zijn met het vrijeschoolonderwijs, maar ook voor ouders die zoeken naar een alternatief binnen het bestaande onderwijsaanbod.
“We merken dat veel ouders verlangen naar een school waar jongeren niet alleen worden voorbereid op examens, maar ook op het leven”, aldus Broderick. “Een plek waar aandacht is voor zelfstandigheid, creativiteit, verantwoordelijkheid en verbinding met de wereld om hen heen.”
De komende periode staat in het teken van de verdere opbouw van de schoolorganisatie. Daarbij wordt gewerkt aan huisvesting, personeelswerving, onderwijsontwikkeling en de voorbereiding van de eerste leerlinginstroom. Het doel is om met 100 leerlingen in 4 brugklassen de school op te starten.
Het Freya College opent op 23 augustus 2027 in Leeuwarden. Daarmee krijgt Fryslân voor het eerst een volledige doorgaande vrijeschoolleerlijn van basisschool naar voortgezet onderwijs.
Over de locatie van de school wordt de komende maanden overlegd met de gemeente Leeuwarden.



















