
Zij-instromer Remko Haar haalt volop voldoening uit werk als docent Nederlands
AlgemeenRemko Haar werkte jarenlang in het commerciële bedrijfsleven, waar hij zich bezighield met media, communicatie en klantrelaties. Na een succesvolle carrière, waaronder drie jaar als zelfstandig ondernemer, merkte hij dat zijn motivatie en voldoening uit zijn werk waren verdwenen. “Ik had niet meer dezelfde drive als aan het begin van mijn carrière,” vertelt hij. Dit inzicht bracht hem ertoe te veranderen van werkomgeving en aan de slag te gaan als docent Nederlands bij OSG Sevenwolden locatie Buitenbaan in Heerenveen.
Na zijn besluit om te stoppen, nam Remko drie maanden de tijd om na te denken over zijn volgende stap. Hij wilde bewust niet overhaast te werk gaan. “Ik wilde echt goed nadenken over wat ik wilde en wat bij mij paste.” Tijdens deze periode van reflectie, die uiteindelijk korter duurde, kwam hij tot de conclusie dat hij het onderwijs in wilde, met als focus de doelgroep jongeren. “Het leek me ontzettend waardevol om met kinderen te werken en echt een verschil te maken.”
Remko koos specifiek voor het vak Nederlands. Hij zag niet alleen een kans om zijn eigen vaardigheden in taal en communicatie in te zetten, maar ook om in te spelen op de grote vraag naar docenten Nederlands. “Vanaf het moment dat ik mijn LinkedIn-profiel veranderde, kreeg ik wekelijks berichten van scholen en wervingsbureaus,” lacht hij. Hij begon aan een zij-instroomtraject, waarbij hij al snel voor de klas stond terwijl hij tegelijkertijd nog bezig is om zijn onderwijsbevoegdheid te halen. Een studie die hij binnenkort succesvol hoopt af te ronden. De combinatie van werken en studeren is best pittig, maar het is het waard.”
Inmiddels geeft Remko les aan mavo-, havo- en vwo leerlingen in de eerste en tweede klas bij OSG Sevenwolden locatie Buitenbaan in Heerenveen. Hij vindt het werken met deze leeftijdsgroep inspirerend en uitdagend. “De eerstejaars komen blanco binnen, vol enthousiasme en nieuwsgierigheid. De tweedejaars denken vaak dat ze alles al weten, wat weer een heel andere dynamiek geeft.”
Een van de grootste uitdagingen van het vak Nederlands is volgens Remko het motiveren van leerlingen voor een vak dat niet altijd als ‘sexy’ wordt gezien. “Veel leerlingen roepen dat ze Nederlands saai vinden of dat ze het al kunnen. Maar als ze dan een zakelijke of sollicitatiebrief moeten schrijven, zie je dat er nog veel te leren valt.” Remko haalt voldoening uit de momenten waarop het kwartje valt. “Een leerling zei laatst: ‘Voor het eerst in mijn leven snap ik werkwoordspelling.’ Dat zijn de momenten waarvoor je het doet.”
Zijn achtergrond in het bedrijfsleven komt goed van pas in de klas. “Relatiebeheer is essentieel, zowel in het bedrijfsleven als in het onderwijs. Zonder een goede relatie met je leerlingen, zullen ze minder bereid zijn om te leren.” Hij ziet ook parallellen in het omgaan met groepsdynamiek en het aanpassen aan verschillende persoonlijkheden. “Net als bij klanten moet je in het onderwijs flexibel zijn en maatwerk leveren.”
Remko Haar heeft zijn draai gevonden in het onderwijs. “Het geeft me zoveel voldoening om bij te dragen aan de ontwikkeling van jongeren. Het gevoel dat je een verschil kunt maken, al is het maar voor één leerling, is onbetaalbaar.”



















