Afbeelding
Foto: Actief Media

Siertuin de Zandhorst al achtentwintig jaar een paradijs in Wâlterswâld

Cultuur

WALTERSWALD - "As jo sa trochgeane, helje jo de hûndert wol", zei de huisarts laatst tegen Pieter Veenstra, die liever niet zijn leeftijd vermeld wil hebben. Achter de geraniums zitten is er voor Veenstra niet bij, of het moet al in zijn 3500 vierkante meter grote tuin zijn. Toch ging het vorig jaar goed mis, toen hij door een trapje zakte tijdens het onderhoud aan een andere tuin. Weken bracht hij in het ziekenhuis door, in totaal was hij zes maanden uit de running. Inmiddels is hij weer zo goed als helemaal hersteld en brengt hij iedere vrijdag zijn tuin weer in orde, zodat het publiek zaterdags van zijn tuin kan genieten.

Door: Sytze Kobus

Het is eigenlijk wel ironisch: waar hij dankzij een lichamelijk ongemak bijna zijn grote passie tuinieren aan de wilgen moest hangen, zorgden andere lichamelijke ongemakken er eerder voor dat hij groene vingers kreeg. "Ik wie altyd sjauffeur", vertelt Veenstra. "Nei trije operaasjes oan de earm en in nije hertklep waard ik foar fiifenfjirtich prosent ôfkeurd, doe bin ik mar yn de tunen gong."

Het lijkt niet een logische keuze om een zwaar beroep als tuinman te kiezen, nadat je voor een deel afgekeurd bent. Toch was het volgens Veenstra een goede keuze. "De earste kear sei de dokter, 'Jo wurkje nea wer', mar it giet no bêst. Ik woe altyd yn de tunen en ha der ek in soad oanlein". In de achtentwintig jaar dat Veenstra tuinman is, heeft hij tuinen aangelegd in onder andere Groningen, Burgum, Dokkum en Augustinusga. Hij heeft nu nog drie tuinen in onderhoud.

Pronkstukje is toch wel zijn eigen tuin: de Zandhorst. In de tuin vind je veel bijzondere planten, zoals de schout bij nacht, aronskelk, dropplant en pindakaasplant. Deze laatste blijkt echt naar pindakaas te ruiken. Ook een bananenplant ontbreekt niet. "Hy is no noch net sa grut, einliks hie er no al minstens oardel meter heech wêze moatten", zegt Veenstra. "Twa jier lyn hongen der ek echt bananen oan. Minsken sizze faak dat in bananenplant hjir net kin, mar jo moatte him gewoan by't winterdei goed ôfdekke".

Veenstra krijgt vaak complimenten over de tuin. "Minsken tinke faak dat de tún oanlein is troch in bedriuw, mar ik haw alles sels dien, op it útgraven fan de grutte fiver nei, dêr is in graafmasjine oan te pas kaam." De twee natuurvijvers staan met elkaar in verbinding. Hier zwommen eerst grote vissen in, maar de blauwe regen gooide roet in het eten. Deze giftige plant hing in het water en haalde al het leven in een paar weken uit de vijver. De blauwe regen is uit de vijver gehaald en nu zwemmen er goudvissen in.

Je zou verwachten dat een tuin van 3500 vierkante meter veel onderhoud vergt, maar dit blijkt mee te vallen. "Eltse freed mean ik it gers en skoffelje ik efkes", geeft Veenstra aan. "It is in kwestje fan goed byhâlde".

Iedere zaterdag is de Zandhorst open voor publiek van 10.00 tot 17.00 uur. Er wordt een kleine bijdrage gevraagd van € 2,50 per persoon.

Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Brussel stemt in met Friese compensatie-aanpak voor vernatten veenweiden.
Brussel stemt in met Friese compensatie-aanpak voor vernatten veenweiden Algemeen 15 uur geleden
Bourgogne wijn versus Bordeaux wijn: de grootste verschillen uitgelegd voor beginners.
Bourgogne wijn versus Bordeaux wijn: de grootste verschillen uitgelegd voor beginners Algemeen 16 uur geleden
EK Elger 536 (Nane 492) met Age Okkema.
Hynstedagen: drie dagen paardensport en Friese traditie Algemeen 17 uur geleden
Jaap Zijlstra kan oude beelden weer tot leven brengen.
Oude dia’s op zolder? Laat uw herinneringen digitaliseren Algemeen 17 uur geleden
Steppen in het Noarderleech.
Ga met het hele gezin op Waddenavontuur! Algemeen 18 uur geleden
Natuurmarkt op De Kruidhof.
Natuurmarkt op De Kruidhof Algemeen 13 jul, 17:00
Weersverwachting van 13 t/m 19 julli 2026
Weekverwachting zonnig en regionaal heet, later in de week buien en verkoeling Algemeen 13 jul, 15:00
Het skûtsjesilen gaat binnenkort weer log. Op de foto zeilen de skûtsjes bij Earnewâld tijdens editie 2024.
Skûtsjesilen een Fryske tradisje die je niet mag missen Algemeen 13 jul, 14:40
Interieur van de historische Sint Hippolytuskerk
Zomerexpositie 2026 in kerkje Olterterp Algemeen 13 jul, 13:00
Laat dorp of wijk in Smallingerland bloeien met een eigen Bloeiweek.
Laat dorp of wijk in Smallingerland bloeien met een eigen Bloeiweek Algemeen 13 jul, 11:30
Border bij ontvangstkas
Kassenrondleiding Tropische Kas Beetsterzwaag op zondag 26 juli 2026 Algemeen 13 jul, 10:00
Het hart van de route ligt in het park van de Bonifatiuskapel in Dokkum.
KleiKunstEnRoute brengt keramiek van 26 kunstenaars naar Dokkum, Raard en Boarnwert Algemeen 13 jul, 08:30
Portret van conservator Myrthe Westra.
Museum ’t Fiskershúske laat vrijwilligers en medewerkers portreteren Algemeen 12 jul, 15:00