Grote kans op bosbranden.
Grote kans op bosbranden. Foto: Magnific

2026 nu een van de 5% droogste jaren

Algemeen

Door het aanhoudende warme en zonnige zomerweer is 2026 inmiddels uitgegroeid tot een van de 5 procent droogste jaren sinds het begin van de metingen. Het neerslagtekort bedraagt momenteel bijna 200 millimeter en loopt de komende dagen verder op.

Het is op en top zomerweer in ons land, met veel zonneschijn en hoge temperaturen. Vakantiegangers in eigen land komen dus goed aan hun trekken, maar de natuur kan wel een flinke slok water gebruiken.

Zeer droge julimaand

Tot dusver is er deze maand nauwelijks neerslag gevallen en is het gortdroog. Alleen in het noordoosten van het land kwam het tot enkele regenbuien, die lokaal flink wat neerslag brachten. Dinsdagavond en vooral vrijdag kunnen er vooral in het zuidoosten enkele buien vallen, maar de dagen daarna blijft het ondanks een draaiing van de windrichting vaak droog.

Het verwachte neerslagtekort loopt de komende twee weken op naar meer dan 200 millimeter. Daarmee komt Nederland zelfs in de buurt van het extreem droge jaar 2018.

Grote kans op bosbranden

Het kurkdroge weer veroorzaakt een verhoogd risico op natuurbranden. Voor heel het land geldt fase 2, wat betekent dat het risico op bosbranden overal groot is. Een natuurbrand kan zich onvoorspelbaar ontwikkelen, waardoor voorzichtigheid geboden is, bijvoorbeeld met het weggooien van sigarettenpeuken. Ook glasscherven kunnen door de felle zon spontaan brand veroorzaken, en het gebruik van vuurkorven, fakkels, wensballonnen of koken op open vuur kan gevaarlijk zijn.

Bron: weeronline.nl

Brussel stemt in met Friese compensatie-aanpak voor vernatten veenweiden.
Brussel stemt in met Friese compensatie-aanpak voor vernatten veenweiden Algemeen 6 uur geleden
Bourgogne wijn versus Bordeaux wijn: de grootste verschillen uitgelegd voor beginners.
Bourgogne wijn versus Bordeaux wijn: de grootste verschillen uitgelegd voor beginners Algemeen 7 uur geleden
EK Elger 536 (Nane 492) met Age Okkema.
Hynstedagen: drie dagen paardensport en Friese traditie Algemeen 8 uur geleden
Jaap Zijlstra kan oude beelden weer tot leven brengen.
Oude dia’s op zolder? Laat uw herinneringen digitaliseren Algemeen 8 uur geleden
Steppen in het Noarderleech.
Ga met het hele gezin op Waddenavontuur! Algemeen 9 uur geleden
Natuurmarkt op De Kruidhof.
Natuurmarkt op De Kruidhof Algemeen gisteren
Weersverwachting van 13 t/m 19 julli 2026
Weekverwachting zonnig en regionaal heet, later in de week buien en verkoeling Algemeen 13 jul, 15:00
Het skûtsjesilen gaat binnenkort weer log. Op de foto zeilen de skûtsjes bij Earnewâld tijdens editie 2024.
Skûtsjesilen een Fryske tradisje die je niet mag missen Algemeen 13 jul, 14:40
Interieur van de historische Sint Hippolytuskerk
Zomerexpositie 2026 in kerkje Olterterp Algemeen 13 jul, 13:00
Laat dorp of wijk in Smallingerland bloeien met een eigen Bloeiweek.
Laat dorp of wijk in Smallingerland bloeien met een eigen Bloeiweek Algemeen 13 jul, 11:30
Border bij ontvangstkas
Kassenrondleiding Tropische Kas Beetsterzwaag op zondag 26 juli 2026 Algemeen 13 jul, 10:00
Het hart van de route ligt in het park van de Bonifatiuskapel in Dokkum.
KleiKunstEnRoute brengt keramiek van 26 kunstenaars naar Dokkum, Raard en Boarnwert Algemeen 13 jul, 08:30
Portret van conservator Myrthe Westra.
Museum ’t Fiskershúske laat vrijwilligers en medewerkers portreteren Algemeen 12 jul, 15:00