Oorlog en vrijheid.
Oorlog en vrijheid. Foto: Ingezonden

De Lawei staat stil bij oorlog en vrijheid met theater, film en ontmoeting

Algemeen

Rond 4 en 5 mei kun je in Schouwburg De Lawei terecht voor herdenken op verschillende manieren. Met een jongerenvoorstelling, een intieme toneelvoorstelling, filmvertoningen en gesprekken brengt De Lawei verhalen uit de Tweede Wereldoorlog dichtbij. Op het podium, op het doek en aan tafel ontstaat ruimte voor herinneringen en ontmoetingen van nu.

Laatste plaatsen: Ravensbrück

Op 2 mei speelt Ravensbrück, een kleine zaalvoorstelling waar nog enkele kaarten voor beschikbaar zijn. Actrice Stefanie Claes vertelt het verhaal van haar grootmoeder, die een jaar lang gevangen zat in concentratiekamp Ravensbrück. 

Op het podium zie je tekeningen en collages ontstaan. Beelden die langzaam vorm krijgen en laten zien wat woorden soms niet kunnen vatten. Een stille, indringende voorstelling over herinnering en de sporen die oorlog achterlaat.

 Jongerenvoorstelling: Verstaan we elkaar nog?

Op 4 en 5 mei speelt Theater Na de Dam in heel Nederland. In Drachten maken jongeren uit Smallingerland hun eigen voorstelling, gebaseerd op gesprekken met ouderen over de oorlog. Onder begeleiding van Sander Juno kiezen zij zelf de verhalen en scènes. Je ziet hoe herinneringen van toen doorwerken in het nu. De voorstelling stelt een vraag die blijft hangen: hoe blijf je met elkaar in gesprek als meningen botsen?

Contextprogramma en Vrijheidsmaaltijd

Naast de voorstelling gaan bezoekers zelf in gesprek tijdens het contextprogramma. In een begeleide spelvorm onderzoek je samen hoe je omgaat met verschillen en hoe je in gesprek met elkaar blijft.  Na de voorstelling op 5 mei schuif je aan voor een Vrijheidsmaaltijd in het theater. Aan lange tafels staan soep, brood en salades klaar en ontstaat ruimte voor ontmoeting.

Unieke filmavond: Drachtster beelden van Oorlog en Vrijheid 

Op 9 mei presenteert De Lawei een bijzondere filmavond met uniek lokaal archiefmateriaal. In Drachtster beelden van Oorlog en Vrijheid zie je zeldzame filmbeelden van de bevrijding van Drachten op 9 mei 1945, vastgelegd door inwoner H.J.B. Hamer.

Je ziet mensen op straat, vlaggen die verschijnen, soldaten die vertrekken. Beelden die jarenlang bewaard zijn gebleven en nu samen met persoonlijke verhalen en historische fragmenten een indringend portret vormen van de regio in oorlogstijd en de eerste dagen van vrijheid.

Film: The Tasters

Later in het seizoen draait ook The Tasters, over vrouwen die onder dwang het eten van Hitler moeten proeven. Je volgt hun dagelijkse ritme aan tafel, met de spanning van wat elke hap kan betekenen.

Verhalen die blijven doorwerken

In De Lawei komen herinneringen niet alleen voorbij, ze krijgen een plek. Op het podium, in het donker van de filmzaal en aan tafel met anderen. Je kijkt, luistert en raakt in gesprek. Zo blijft het verleden niet op afstand, maar beweegt het mee met hoe we vandaag naar elkaar kijken.

Tickets zijn verkrijgbaar via www.lawei.nl. De kassa van De Lawei is geopend van dinsdag t/m vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur. Telefonisch is de kassa bereikbaar via (0512) 33 50 50.

Actueel

Gezin smeert zich in aan het strand.
Meer dan de helft van de Nederlanders verbrand door de zon afgelopen zomer Algemeen 43 minuten geleden
Oorlog en vrijheid.
De Lawei staat stil bij oorlog en vrijheid met theater, film en ontmoeting Algemeen 1 uur geleden
Kringloop Pikulan in Surhuisterveen
Pikulan zoekt vrijwilligers voor de kringloopwinkel Algemeen 3 uur geleden
Imaginarium in park Vijversburg.
Cultuurfeest art Vijversburg met kunst, muziek en volop liefde Algemeen 5 uur geleden
Auke de Boer.
Seizoensopening Muziek rond de Vleugel op Fogelsangh-State: een muzikale ode aan de Liefde Algemeen 7 uur geleden
Filmhuis Kollum vertoond op zondag 3 mei om 15.00 de Friese Film Lulk.
Extra film ‘LULK’ in Filmhuis Kollum Algemeen 23 uur geleden
Op maandag 4 mei is er om 19.00 uur een herdenkingsbijeenkomst in de Martinustsjerke.
Herdenkingsbijeenkomst 4 mei en onthulling Algemeen gisteren
Zonnige laatste tien dagen van april.
Recordzonnige laatste tien dagen van april Algemeen 1 mei, 13:03
'Ellen Lacht', een muzikale reis die voert van Nederlands-Indië naar Curaçao en Nederland.
Theater na de Dam in Gorredijk Algemeen 1 mei, 13:00
V.l.n.r. Burgemeester Kanter Breuker, Commissaris van de Koning Arno Brok en directeur Richard Dijkstra bij de uitreiking van het jubileumboek 100 jaar Sonac Burgum.
Sonac Burgum viert honderdjarig jubileum met feestelijke bijeenkomst en historische terugblik Algemeen 1 mei, 11:52
Sheer Terror.
Terug van weggeweest, lokale sounds en hardcorepunk uit Amerika Algemeen 1 mei, 11:33
Doe ook met met de Fluitenkruidloop.
6e Recreatieve Fluitenkruidloop Veenklooster e.o. Algemeen 1 mei, 09:49
Brommobiel in opmars, vooral populair op Waddeneilanden.
Brommobiel in opmars, vooral populair op Waddeneilanden Algemeen 1 mei, 08:30
Muzyksimmer Drachten
Drachten barst van muziek en cultuur tijdens Muzyksimmer Algemeen 30 apr, 17:14
Mei Social Vrij
Derde editie van Mei Social Vrij wil miljoenen Nederlanders in beweging krijgen Algemeen 30 apr, 15:40
Radboud Droog blijft begeleider van het infomatieproces in Tytsjerksteradiel.
Tytsjerksteradiel: raadsprogramma klaar, coalitievorming van start Algemeen 30 apr, 15:02