Voorstelling Útrikke over een rookvrije toekomst.
Voorstelling Útrikke over een rookvrije toekomst. Foto: Ingezonden

Theatermaker Folkert Wesseling zet de schijnwerpers op een rookvrije toekomst

Algemeen

Theatermaker Folkert Wesseling komt dit najaar met een nieuwe theatervoorstelling: Útrikke. In de voorstelling staat een rookvrije toekomst centraal. Met humor en herkenbare situaties laat hij zien hoe roken ons dagelijks leven beïnvloedt, hoe groot de invloed van de tabaksindustrie is en wat een rookvrij leven kan opleveren. Niet om te beleren, maar juist om het gesprek te openen. Ook niet-rokers zijn welkom bij de voorstelling, een rookvrije toekomst doen we met z’n allen. 

Een voorstelling met impact

Folkert Wesseling staat bekend om zijn vermogen om maatschappelijke thema’s op een toegankelijke manier te vertalen naar het podium. “Ik wil niet met het vingertje wijzen”, zegt Wesseling. “Ik wil juist dat mensen zich herkennen in de verhalen die we vertellen en vanuit die herkenning de motivatie vinden om zelf na te denken over hun rookgedrag. En bovenal: laten zien dat de weg naar een rookvrij leven niet alleen bewandeld hoeft te worden.” In de voorstelling komen de vele aspecten van roken voorbij: van gewoontegedrag en sociale druk tot de macht van de tabaksindustrie en de voordelen van een rookvrij leven.

Samenwerkingen

Voor de inhoudelijke kant werkt Folkert samen met een lokaal team met onder andere met de wijkaanpak ‘In gesprek over roken & vapen’, stoppen-met-rokencoach Marieke Bron, welzijnsorganisatie KEaRN en plaatselijke huisartsenpraktijk Wiersema. Zij zorgen ervoor dat de voorstelling zo goed mogelijk aansluit bij de inwoners. “De kracht van dit project is dat kunst en zorg elkaar ontmoeten”, zegt een woordvoerder van GGD Fryslân. “Een voorstelling kan mensen op een andere manier raken dan een folder of campagne.” 

Daarnaast zorgen muziek en kunst voor extra beleving tijdens de voorstelling. Zandkunstenares Rosa van der Vijver maakt live tekeningen met zand op een lichtplaat. Componist en muzikant Frank van Essen zorgt voor de muziek en zangeres Elise Westerhof vult dat aan met zang. Door middel van hun muzikale en creatieve inbreng zal de voorstelling het publiek op meerdere niveaus aanspreken.

Een voorstelling voor iedereen

Wesseling benadrukt dat de voorstelling waardevol is voor zowel rokers als niet-rokers. “De gehele samenleving heeft een rol op weg naar een rookvrije generatie, de voorstelling zal zo geproduceerd worden dat deze voor iedereen toegankelijk is, juist ook voor de niet-roker. Want alleen samen kunnen we bij de rookvrije generatie uitkomen.”

Útrikke

De voorstelling Útrikke ging 6 oktober in première. Voor een uitverkochte zaal speelden ze in Eastermar. Een bezoeker zei na afloop: “Als niet roker was ik erg nieuwsgierig naar het onderwerp. Vanaf de eerste toon tot het laatste woord was ik een en al oor. De muziek en zang nam ons volledig mee in het verhaal.” De voorstelling staat op 22 oktober in Sumar en is gratis toegankelijk.

Meer informatie is te vinden via: www.folkertwesseling.nl/utrikke

Ruilbeurs in Buitenpost op zaterdag 24 oktober.
Ruilbeurs in Buitenpost op zaterdag 24 oktober Algemeen 17 uur geleden
Foto bestuur van links naar rechts: Dick van Meeuwen, Arjen van der Wal, Jouke van der Wal, Jan van der Wal, Ingrid de Vink, Geert Benedictus, Bert-Jan Ruissen
SGP-afdeling Tytsjerksteradiel officieel opgericht Algemeen 17 uur geleden
Het voormalige Dokwurk-terrein Dokkum in beeld voor het azc.
Het voormalige Dokwurk-terrein Dokkum in beeld voor het azc Algemeen 17 uur geleden
Digitale nalatenschap is belangrijk.
Steeds meer senioren regelen hun digitale nalatenschap Algemeen 19 uur geleden
Gemeentepersoneel Opsterland in de jaren '30 van de vorige eeuw. Derde van rechts zitten met keten de in Dokkum geboren Jacob Bleeker. Hij werd in 1912 benoemd tot burgemeester van Rauwerderhem en vervolgens van Utingeradeel (1919) en Opsterland (1929).
Gemeente Opsterland brengt historie tot leven tijdens Dag van de Opsterlandse Geschiedenis Algemeen 21 uur geleden
Museum Dr8888 geeft objecten een nieuw thuis tijdens teruggeefdagen.
Museum Dr8888 geeft objecten een nieuw thuis tijdens teruggeefdagen Algemeen 21 okt, 17:00
Ton bij de shirts die lokale bevolking draagt bij het schoonmaken van de stranden.
Ton en Corien uit Drachten strijden tegen plastic in zee en voor de schildpadden op Kaapverdisch eiland Sal Algemeen 21 okt, 16:02
Ook de website Tytsjerksteradiel is offline
Friese digitale overheid plat door PHP-lek, websites van gemeenten offline Algemeen 21 okt, 15:47
Tv-programma Fryslân Fit brengt valpreventie en bewegen naar de Friese huiskamers.
Tv-programma Fryslân Fit brengt valpreventie en bewegen naar de Friese huiskamers Algemeen 21 okt, 15:00
Ouderbijeenkomst: ‘Kijken door de ogen van je kind’
Ouderbijeenkomst: ‘Kijken door de ogen van je kind’ Algemeen 21 okt, 14:00
Stichting Yfke lanceert de Mantelzorgwijzer: informatie voor mantelzorgers op één plek.
Nieuwe Mantelzorgwijzer helpt inwoners van Dantumadiel en Noardeast-Fryslân op weg naar passende ondersteuning Algemeen 21 okt, 13:04
Nyk de Vries & Klaske Oenema.
Nyk de Vries en Klaske Oenema in Sint-Johanneskerk te Moarre Algemeen 21 okt, 11:31
Buurtsportcoach Tom van der Meer: “Met een bal erbij komt het gesprek vanzelf op gang”
Buurtsportcoach Tom van der Meer: “Met een bal erbij komt het gesprek vanzelf op gang” Algemeen 21 okt, 10:00