Buurtsportcoach Tom van der Meer: “Met een bal erbij komt het gesprek vanzelf op gang”
Buurtsportcoach Tom van der Meer: “Met een bal erbij komt het gesprek vanzelf op gang” Foto: Sport Fryslân

Buurtsportcoach Tom van der Meer: “Met een bal erbij komt het gesprek vanzelf op gang”

Algemeen

Tom van der Meer (39) uit Grou maakt kans op de landelijke titel Buurtsportcoach van het jaar 2025-2026. Als buurtsportcoach van Sport Fryslân werkt hij in Noardeast-Fryslân en Dantumadiel, vooral met jongeren die niet vanzelf hun plek vinden. Hij is een van de drie finalisten, en tot 2 december kan iedereen op hem stemmen.

Van gymles naar jongerenwerk

Tom werkt al bijna vijftien jaar in de regio. Hij begon in Dokkum bij fitnesscentrum Palestra, waar een ondernemer vond dat de regio een buurtsportcoach nodig had. Vijf jaar lang gaf hij gymles op de basisscholen in Dokkum en de dorpen eromheen. “Ik woon zelf niet in de regio, maar omdat ik er al zo lang werk, voelt het echt als mijn regio.”

In de coronatijd zag hij hoe somber veel jongeren werden. Samen met het jongerenwerk en een projectleider zette hij Tiid foar Aksje op: een project voor een zinvolle vrijetijdsbesteding, met sport, maar ook met muziek, cultuur en ontmoeting.

Praten tijdens het sporten

Op de middelbare scholen organiseert Tom samen met jongerenwerkers een actieve pauze. Daar merkt hij hoe makkelijk een gesprek op gang komt als jongeren in beweging zijn. “Als je stilzit, voelt een gesprek al snel als druk. Ben je met de bal bezig, dan hoef je elkaar niet in de ogen te kijken. Vaak begint het gesprek vanuit de jongeren zelf.” Dat veel leerlingen hem nog kennen van de gymles, maakt de stap om te vragen hoe het gaat extra klein.

Sportleider

Buurtsportcoach Tom van der Meer. - Foto: Sport Fryslân

Een project waar Tom trots op is, is de cursus Sportleider. In acht weken leren jongeren voor een groep staan, een evenement organiseren en een groep om zich heen bouwen. “Je moet niet iemand van bijna veertig laten bepalen wat jongeren willen. Dat weten ze zelf heel goed.”

Een jongen uit een pleeggezin deed mee. Met sport had hij weinig, maar hij vond het mooi om erbij te horen. Inmiddels helpt hij regelmatig bij activiteiten en kocht hij van zijn eerste salaris een horloge. “Hij zei: mensen waarderen me nu om wie ik ben. Dat deed wel wat met me.”

Minivakantie

Een tweede voorbeeld begon met een vraag van Pro Dokkum, de school voor praktijkonderwijs. Na de zomer konden sommige leerlingen in de klas niet vertellen wat ze hadden gedaan, omdat ze niets hadden gedaan. “Dat raakte me.” Samen met het jongerenwerk organiseerde Tom een minivakantie: drie dagen onbezorgd leuke dingen doen. Het begon met tien jongeren; de afgelopen drie jaar zaten alle vijftig plekken vol. “Als iets ontstaat vanuit de jongeren of het werkveld zelf, slaat het het beste aan.”

Aan tafel én in de praktijk

Wat zijn werk bijzonder maakt, is dat Tom bij de gemeenten aan tafel zit over het jeugdbeleid en tegelijk zelf met jongeren aan de slag is. “Zo kan ik aan die tafels met voorbeelden uit de praktijk laten zien hoe het werkt.” De samenwerking met onderwijs, welzijn, zorg, cultuur en sport in beide gemeenten noemt hij sterk. “Zonder al die partners kunnen we het niet. We zetten iedereen in zijn kracht, zodat we het beste voor de jongeren kunnen doen.”

Stemmen

Stemmen op Tom kan tot 2 december via www.wijbuurtsportcoaches.nl/buurtsportcoach-van-het-jaar-2025-2026 De winnaar wordt op 3 december bekendgemaakt tijdens de BRC Kennisdag op Papendal.

Samen suppen. Een activiteit waar buurtsportcoach Tom van der Meer bij betrokken was.

Actueel

Buurtsportcoach Tom van der Meer: “Met een bal erbij komt het gesprek vanzelf op gang”
Buurtsportcoach Tom van der Meer: “Met een bal erbij komt het gesprek vanzelf op gang” Algemeen 57 minuten geleden
V.l.n.r. Sjoerd Keizer, Manon van der Meij en Henk Brouwer
Henk Brouwer, Sjoerd Keizer en Manon van der Meij benoemd tot erelid van S!N Algemeen 1 uur geleden
Amarens Sprokkereef.
ALINE POP-UP: een verrassend succes in hartje Burgum! Algemeen 2 uur geleden
Manager Jessica Jongsma van M.O.S. (links) en Mirjam Marinus commercieel directeur van Friesland Lease.
Wegwijzers Smallingerland maakt de eerste stap naar hulp kleiner Algemeen 17 uur geleden
De padelbanen van de Kollumer Tennis & Padelclub (KTC Kolum)
Spannende partijen en veel publiek bij Intersport Padeltoernooi Kollum Algemeen 18 uur geleden
Vroeg uit de veren om vallende sterren te zien!
Tot 27 vallende sterren per uur tijdens piek Orioniden Algemeen 19 uur geleden
The Bones.
Er is weer van alles te doen bij Iduna Drachten! Algemeen 21 uur geleden
Wat heeft iemand nodig?
Carins denkt met je mee Algemeen 22 uur geleden
Zoek een plek in de natuur om tot rust te komen en te genieten van de stilte
Zondag 25 oktober staat Nederland stil bij de stilte Algemeen 23 uur geleden
Vogelshow Vogelvereniging Fûgelsang in Noordbergum
Vogelshow Vogelvereniging Fûgelsang in Noordbergum Algemeen 20 okt, 08:30
Tryater Taxi rijdt rond Fierder nei it Noarden.
Tryater Taxi rijdt rond Fierder nei it Noarden Algemeen 20 okt, 07:30
Statiegeldactie levert mooie bijdrage op voor de voedselbank Dokkum.
Statiegeldactie levert mooie bijdrage op voor de voedselbank Dokkum Algemeen 19 okt, 16:58
Afbeelding
Thuis je cholesterol of stress meten: zo pak je dat verstandig aan Zaken 19 okt, 16:06
Wolter Klaas Laanstra.
Buitenpost heeft genoeg aan vijf goals in één helft en bekert verder Algemeen 19 okt, 15:26
Zeehonden aan de kust.
Donaties stromen binnen, maar eventueel faillissement WEC Lauwersoog nog niet van de baan Algemeen 19 okt, 15:26
Lennaert Kooistra.
Het zit Broekster Boys even niet mee Algemeen 19 okt, 14:02