
Buurtsportcoach Tom van der Meer: “Met een bal erbij komt het gesprek vanzelf op gang”
AlgemeenTom van der Meer (39) uit Grou maakt kans op de landelijke titel Buurtsportcoach van het jaar 2025-2026. Als buurtsportcoach van Sport Fryslân werkt hij in Noardeast-Fryslân en Dantumadiel, vooral met jongeren die niet vanzelf hun plek vinden. Hij is een van de drie finalisten, en tot 2 december kan iedereen op hem stemmen.
Van gymles naar jongerenwerk
Tom werkt al bijna vijftien jaar in de regio. Hij begon in Dokkum bij fitnesscentrum Palestra, waar een ondernemer vond dat de regio een buurtsportcoach nodig had. Vijf jaar lang gaf hij gymles op de basisscholen in Dokkum en de dorpen eromheen. “Ik woon zelf niet in de regio, maar omdat ik er al zo lang werk, voelt het echt als mijn regio.”
In de coronatijd zag hij hoe somber veel jongeren werden. Samen met het jongerenwerk en een projectleider zette hij Tiid foar Aksje op: een project voor een zinvolle vrijetijdsbesteding, met sport, maar ook met muziek, cultuur en ontmoeting.
Praten tijdens het sporten
Op de middelbare scholen organiseert Tom samen met jongerenwerkers een actieve pauze. Daar merkt hij hoe makkelijk een gesprek op gang komt als jongeren in beweging zijn. “Als je stilzit, voelt een gesprek al snel als druk. Ben je met de bal bezig, dan hoef je elkaar niet in de ogen te kijken. Vaak begint het gesprek vanuit de jongeren zelf.” Dat veel leerlingen hem nog kennen van de gymles, maakt de stap om te vragen hoe het gaat extra klein.
Sportleider

Een project waar Tom trots op is, is de cursus Sportleider. In acht weken leren jongeren voor een groep staan, een evenement organiseren en een groep om zich heen bouwen. “Je moet niet iemand van bijna veertig laten bepalen wat jongeren willen. Dat weten ze zelf heel goed.”
Een jongen uit een pleeggezin deed mee. Met sport had hij weinig, maar hij vond het mooi om erbij te horen. Inmiddels helpt hij regelmatig bij activiteiten en kocht hij van zijn eerste salaris een horloge. “Hij zei: mensen waarderen me nu om wie ik ben. Dat deed wel wat met me.”
Minivakantie
Een tweede voorbeeld begon met een vraag van Pro Dokkum, de school voor praktijkonderwijs. Na de zomer konden sommige leerlingen in de klas niet vertellen wat ze hadden gedaan, omdat ze niets hadden gedaan. “Dat raakte me.” Samen met het jongerenwerk organiseerde Tom een minivakantie: drie dagen onbezorgd leuke dingen doen. Het begon met tien jongeren; de afgelopen drie jaar zaten alle vijftig plekken vol. “Als iets ontstaat vanuit de jongeren of het werkveld zelf, slaat het het beste aan.”
Aan tafel én in de praktijk
Wat zijn werk bijzonder maakt, is dat Tom bij de gemeenten aan tafel zit over het jeugdbeleid en tegelijk zelf met jongeren aan de slag is. “Zo kan ik aan die tafels met voorbeelden uit de praktijk laten zien hoe het werkt.” De samenwerking met onderwijs, welzijn, zorg, cultuur en sport in beide gemeenten noemt hij sterk. “Zonder al die partners kunnen we het niet. We zetten iedereen in zijn kracht, zodat we het beste voor de jongeren kunnen doen.”
Stemmen
Stemmen op Tom kan tot 2 december via www.wijbuurtsportcoaches.nl/buurtsportcoach-van-het-jaar-2025-2026 De winnaar wordt op 3 december bekendgemaakt tijdens de BRC Kennisdag op Papendal.




















