Deze oude Studebaker-brandweerwagen van Achtkarspelen markeerde de feestelijke heropening. Staand op straat burgemeester Jouke Douwe de Vries, rechts naast hem werkgroepvoorzitter Tjeerd Douma en bij de boom in lichtblauw regenjasje kinderburgemeester Hildau van der Meulen.
Deze oude Studebaker-brandweerwagen van Achtkarspelen markeerde de feestelijke heropening. Staand op straat burgemeester Jouke Douwe de Vries, rechts naast hem werkgroepvoorzitter Tjeerd Douma en bij de boom in lichtblauw regenjasje kinderburgemeester Hildau van der Meulen. Foto: Actief Media

Vernieuwd centrum van Buitenpost is feestelijk heropend

Algemeen

Onder begeleiding van lichte of zwaardere regenbuien is donderdag 31 juli 2025 het vernieuwde centrum van Buitenpost feestelijk heropend. Dat gebeurde door burgemeester Jouke Douwe de Vries en kinderburgemeester Jildau van der Meulen van Achtkarspelen. Samen hesen ze de dorpsvlag van Buitenpost. Daarna schoot Jildau - met enige hulp - met een knal een flinke hoeveelheid confetti omhoog.

De gemeente Achtkarspelen was verantwoordelijk voor de centrumvisie, waarna de werkgroep Centrumplan Buitenpost het voortouw kreeg voor de uitwerking tot een concreet plan. In deze werkgroep zaten vertegenwoordigers van de middenstand, ondernemers, Pleatslik Belang Bûtenpost en de gemeente.

Na corona wéér beperking

Voorzitter Tjeerd Douma van de werkgroep Centrumplan Buitenpost complimenteerde de winkeliers met hun geduld. Na de coronacrisis in 2020 en 2021 moesten ze nogmaals rekening houden met een beperking, als gevolg van het openbreken en herinrichten van de Kerkstraat en omgeving. Ze hebben dan ook wel eens verzucht: “Wannear sil dit ea klear wêze?”, zei Douma.

De betrokkenen moeten echter niet op hun lauweren gaan rusten, merkte hij op. “Winkeliers, meitsje aktiviteiten en drokte. Kom byïnoar en organisearje dingen. Lit it net altyd oer oan in pear goedbedoelende ûndernimmers. Doch it mei-elkoar!”

Drievoudige oproep

Inwoners en bezoekers van Buitenpost: “Wês posityf oer ús doarp en ús ûndernimmers. Kom nei dit sintrum en belibje dat it hjir noflik ferbliuwen is.” Ook de gemeente Achtkarspelen kreeg van Douma een verzoek: “Omearmje en stypje inisjativen foar aktivitieten yn it sintrum. En wurkje mei om leechstân fuort te wurkjen, of in merke werom te bringen.”

Buitenpost was aan het ‘fersuterjen’: zowel wat betreft de openbare ruimte als wat betreft de toenemende leegstand in winkelpanden. Op dat laatste heeft een gemeente betrekkelijk weinig invloed. Maar voor het op peil houden of brengen van een dorpscentrum kan een gemeente wél het nodige doen.

“Centrum met karakter”

Het vernieuwde centrum is én veiliger, én toegankelijker voor voetgangers, dan voorheen. “Een centrum met karakter”, vindt de gemeente. Die noemt de volgende hoogtepunten: het Nijensteinplein is omgetoverd tot een multifunctioneel verblijfsgebied. De Kerkstraat is autoluw gemaakt, met volop ruimte voor voetgangers en winkelend publiek. De Christinastraat is klimaatbestendig ingericht met ‘infiltratiekratten’ (waarin regenwater tijdelijk wordt opgeslagen). Get kunstwerk De Brims van kunstenaar Hans Jouta komt nu nog prominenter naar voren in het nieuwe straatbeeld. De uitvoering was het werk van (hoofdaannemer) BAM Infra Regionaal.

De Kerkstraat in Buitenpost ziet er fleurig en kleurig uit. Links op z'n muziekfiets zanger en muzikant Folkert-Hans, die  het feestje - ondanks de buien - een extra vrolijk accent geeft.
Ruilbeurs in Buitenpost op zaterdag 24 oktober.
Ruilbeurs in Buitenpost op zaterdag 24 oktober Algemeen 4 uur geleden
Foto bestuur van links naar rechts: Dick van Meeuwen, Arjen van der Wal, Jouke van der Wal, Jan van der Wal, Ingrid de Vink, Geert Benedictus, Bert-Jan Ruissen
SGP-afdeling Tytsjerksteradiel officieel opgericht Algemeen 5 uur geleden
Het voormalige Dokwurk-terrein Dokkum in beeld voor het azc.
Het voormalige Dokwurk-terrein Dokkum in beeld voor het azc Algemeen 5 uur geleden
Digitale nalatenschap is belangrijk.
Steeds meer senioren regelen hun digitale nalatenschap Algemeen 7 uur geleden
Gemeentepersoneel Opsterland in de jaren '30 van de vorige eeuw. Derde van rechts zitten met keten de in Dokkum geboren Jacob Bleeker. Hij werd in 1912 benoemd tot burgemeester van Rauwerderhem en vervolgens van Utingeradeel (1919) en Opsterland (1929).
Gemeente Opsterland brengt historie tot leven tijdens Dag van de Opsterlandse Geschiedenis Algemeen 9 uur geleden
Museum Dr8888 geeft objecten een nieuw thuis tijdens teruggeefdagen.
Museum Dr8888 geeft objecten een nieuw thuis tijdens teruggeefdagen Algemeen gisteren
Ton bij de shirts die lokale bevolking draagt bij het schoonmaken van de stranden.
Ton en Corien uit Drachten strijden tegen plastic in zee en voor de schildpadden op Kaapverdisch eiland Sal Algemeen gisteren
Ook de website Tytsjerksteradiel is offline
Friese digitale overheid plat door PHP-lek, websites van gemeenten offline Algemeen gisteren
Tv-programma Fryslân Fit brengt valpreventie en bewegen naar de Friese huiskamers.
Tv-programma Fryslân Fit brengt valpreventie en bewegen naar de Friese huiskamers Algemeen 21 okt, 15:00
Ouderbijeenkomst: ‘Kijken door de ogen van je kind’
Ouderbijeenkomst: ‘Kijken door de ogen van je kind’ Algemeen 21 okt, 14:00
Stichting Yfke lanceert de Mantelzorgwijzer: informatie voor mantelzorgers op één plek.
Nieuwe Mantelzorgwijzer helpt inwoners van Dantumadiel en Noardeast-Fryslân op weg naar passende ondersteuning Algemeen 21 okt, 13:04
Nyk de Vries & Klaske Oenema.
Nyk de Vries en Klaske Oenema in Sint-Johanneskerk te Moarre Algemeen 21 okt, 11:31
Buurtsportcoach Tom van der Meer: “Met een bal erbij komt het gesprek vanzelf op gang”
Buurtsportcoach Tom van der Meer: “Met een bal erbij komt het gesprek vanzelf op gang” Algemeen 21 okt, 10:00