Waterstof in de lift als energiebron
Waterstof in de lift als energiebron Foto: Freepik.com

Waterstof in de lift als energiebron

Algemeen

Bedrijven in Fryslân kunnen – als het aan de provincie Fryslân ligt – straks meer gebruik maken van groene waterstof als energiebron in hun bedrijfsproces. Waterstof kan dienen als vervanging van aardgas en bijdragen aan een duurzamere samenleving. De provincie wil de beschikbaarheid van waterstof vergroten door de komst van vulpunten te ondersteunen en aftakkingen van het Nationale waterstofnetwerk mogelijk te maken. Die plannen maakte energiegedeputeerde Sietske Poepjes vandaag bekend in de Friese Waterstofagenda.

In het provinciale energieprogramma zijn aquathermie en groen gas de grootste speerpunten. Daarnaast liggen er volgens Poepjes in Fryslân kansen voor succesvolle toepassingen van groene waterstof. Lokaal kan het een oplossing zijn voor energievraagstukken waar andere energiebronnen problematisch zijn. Bijvoorbeeld vanwege congestie op het energienetwerk. Het omzetten van opgewekte stroom die niet gebruikt kan worden naar waterstof, zorgt dat die elektriciteit niet verloren gaat, maar opgeslagen kan worden en later gebruikt.

Ook is waterstof interessant als brandstof voor zwaar vervoer, zoals binnenvaartschepen en vrachtwagens. Waterstof heeft een hogere actieradius en tankt een stuk sneller dan het opladen van een accu. Tenslotte liggen er mooie kansen voor Friese bedrijven om innovatieve oplossingen met waterstof te ontwikkelen en zo nieuwe verdienmodellen te creëren. Daar profiteert de Friese economie van.

Fryslân stelt een kwartiermaker aan om samenwerkingsverbanden te leggen. De provincie kijkt daarvoor naar de buurprovincies Groningen en Drenthe, maar ook naar het Duitse Nedersaksen. Door die samenwerking hoopt Poepjes meer waterstofprojecten van de grond te krijgen. De provincie gaat zelf kijken hoe ze het gebruik van groene waterstof in bijvoorbeeld het openbaar vervoer en bij infrastructurele werken gemakkelijker kan maken.

De gouden ring die werd gevonden in Sumar.
Nederlandse staat koopt bij Sumar gevonden middeleeuwse gouden ring Algemeen 6 uur geleden
Landbouwshow de Friese Wouden.
Boerenstreekmarkt bij Landbouwshow de Friese Wouden zoekt deelnemers Algemeen 7 uur geleden
Het markante dorpsgezicht van Jelle Dam.
Dorpsgezichten II van Hetty Combs in De Spitkeet Algemeen 8 uur geleden
Beroemde tuinbeelden van Van Logteren weer thuis in Beetsterzwaag
Beroemde tuinbeelden van Van Logteren weer thuis in Beetsterzwaag Algemeen 9 uur geleden
Open tuinen dag bij tuinvereniging de Wrottersploech in Drachten.
Zaterdag 6 juni Open tuinen dag Algemeen 10 uur geleden
Een leerling van Firda bezig met het maken van fast fashion.
Wat is fast fashion en wat kun je ermee? Algemeen 11 uur geleden
De Marko's tijdens de avondvierdaagse in Burgum.
Muzikale eindoptocht avondvierdaagse Burgum Algemeen gisteren
Johan Postma met schoolkinderen.
Festival ‘Fan Turf Nei Talint’ bij de Leijen in Rottevalle Algemeen 1 jun, 17:00
De bingo bij 20 jaar Doarpswurk. V.l.n.r.: directeur Theo Andreae, burgemeester Fred Veenstra en oud-voorzitter Doeke Fokkema (één van de drie bingo-winnaars).
Doarpswurk viert 20-jarig bestaan met burgemeester als ‘bingo-koning’ Algemeen 1 jun, 15:59
Grote inzet van politie na melding vechtpartij bij Noardburgum.
Grote politie inzet na melding vechtpartij bij Noardburgum 112 1 jun, 15:27
Arnout Wijma op jacht naar een treffer op aangeven van Geertje Bijlsma.
KV Flamingo’s 1 verliest van OKO/BIES, KV Flamingo’s 2 behoudt koppositie Algemeen 1 jun, 15:17
Natuurbadwandeling in Earnewâld.
Natuurbadwandeling in Earnewâld Algemeen 1 jun, 15:00
Een beeld van het schoolkorfbaltoernooi in Buitenpost.
KV Flamingo’s organiseert succesvol eerste schoolkorfbaltoernooi Algemeen 1 jun, 14:49