
Draag een lintje voor suïcidepreventie
AlgemeenOm aandacht te vragen voor suïcidepreventie deelt de gemeente Leeuwarden op maandag 7 september geeloranje lintjes uit in de gemeentehal. De gemeente doet dit samen met Stichting 113 Zelfmoordpreventie en het Suïcide Preventie Centrum.
De geeloranje lintjes staan voor hoop, verbinding en naar elkaar omkijken. De actie valt samen met de start van de Wereld Suïcide Preventie Week. Met het uitdelen van de lintjes wil de gemeente inwoners stimuleren om het gesprek met elkaar aan te gaan en aandacht te hebben voor mensen die het moeilijk hebben.
Inwoners kunnen maandag in de gemeentehal een lintje ophalen. Daar kunnen zij ook terecht voor een gratis kop koffie met oranjekoek en een goed gesprek. Daarnaast zijn de lintjes verkrijgbaar bij verschillende buurt- en dorpskamers.
Iedereen kan een rol spelen
Wethouder Abel Reitsma benadrukt dat suïcidepreventie niet alleen een verantwoordelijkheid van de zorg is. „Als samenleving kunnen we allemaal een rol spelen door signalen serieus te nemen, naar elkaar om te kijken en het gesprek niet uit de weg te gaan”, aldus Reitsma.
Veel jongvolwassenen hebben suïcidegedachten
De gemeente Leeuwarden zet zich actief in voor het voorkomen van zelfdoding en suïcidegedachten. Uit de RIVM Gezondheidsmonitor 2024 blijkt dat jongvolwassenen in Leeuwarden relatief vaak kampen met gedachten aan zelfdoding.
Van de jongeren tussen de 16 en 25 jaar had 36,5 procent te maken met suïcidegedachten. In Friesland lag dit percentage op 31,8 procent en landelijk op 29,1 procent.
De gemeente wil deze cijfers terugdringen en heeft als ambitie dat inwoners zich gezien, gehoord en gesteund voelen. Met initiatieven zoals de lintjesactie wil de gemeente het onderwerp bespreekbaar maken en inwoners aanmoedigen om naar elkaar om te kijken.
Hulp nodig?
Wie aan zelfdoding denkt of zich zorgen maakt om iemand anders, kan contact opnemen met 113 Zelfmoordpreventie. Bellen kan gratis via 0800-0113. Meer informatie is te vinden op www.113.nl.



















