Beelden en Huis Lyndenstein.
Beelden en Huis Lyndenstein. Foto: Ingezonden

Lezing in het kader van “Van Lyndens Erfenis in Beelden”

Algemeen

Op donderdag 4 juni geeft tuinhistoricus Jan Holwerda een lezing in Huize Lyndenstein. Aanleiding voor deze lezing zijn de vijf 18e eeuwse tuinbeelden die vanaf mei in de voortuin van Lyndenstein staan. Deze beelden zijn na langdurige omzwervingen weer terug in Beetsterzwaag. Om dit te vieren organiseert Historisch Beetsterzwaag deze zomer een flankerend programma onder de titel ‘Van Lyndens Erfenis in beelden’. Deze lezing is hier een onderdeel van.

De spreker schetst de zwerftocht van deze Dierenriembeelden door de eeuwen heen. De beelden zijn gemaakt door de bekende Amsterdamse beeldhouwer Jan van Logteren. Ze stonden 200 jaar geleden in de Overtuin van Lyndenstein. Van de oorspronkelijke twaalf beelden, zijn er vijf bewaard gebleven. En er wordt ook gespeculeerd over hun herkomst vóór ze in de Overtuin van Lyndenstein terechtkwamen. 

Het was oorspronkelijk een geometrische en later landschappelijke tuin. Een tuin met niet alleen deze beelden, maar ook een doolhof, een goudviskom, een Turkse tent met behangsel­schilderingen met exotische gebouwen, gewassen en vogels, een ‘golvende brug’, een Neptunusbeeld en meer.

Andere onderdelen van het flankerend programma zijn een buitententoonstelling bij het restaurant van Revalidatie Friesland en een wandeling door de tuinen en over het terrein. Daar wordt het bijzondere verhaal verteld van de adellijke familie Van Lynden. Er is informatie over de familiegeschiedenis en de schilderijencollectie van het adellijke echtpaar Van Lynden-Van Pallandt, de verbouw van de oorspronkelijke buitenplaats tot kinderziekenhuis De Cornelia-Stichting en de geschiedenis van dat kinderziekenhuis. De tentoonstelling is te zien van 9 mei tot medio september 2026.

Jan Holwerda (1960) is de man achter Groen Verleden. Groen Verleden verricht onderzoek om de ontwikkelingsgeschiedenis van groen erfgoed – historische tuinen, parken buitenplaatsen, landgoederen – in woord, beeld en kaart te brengen. 

Hij studeerde aan de Hogere Bosbouw en Cultuurtechnische School te Velp (wat nu Van Hall Larenstein heet). Zijn groene opleiding en interesse voor geschiedenis leidde in de loop der jaren tot verdieping in de geschiedenis van de Nederlandse tuin- en landschapsarchitectuur en tot allerlei publicaties op dit terrein. 

Organisatie: Historisch Beetsterzwaag

Meer informatie: http://www.historischbeetsterzwaag.nl 


Locatie lezing: Huize Lyndenstein, Hoofdstraat3, Beetsterzwaag

Datum/tijd: 4 juni 2026, 20:00 uur, inloop vanaf 19:30 uur

Entree: € 5,00, betaling ter plekke aan de zaal.
Vooraf reserveren per mail: aanmelding@historischbeetsterzwaag.nl

Actueel

Het in het Spaanse Benidorm opgedoken Friese poëziealbum uit 1880
In het Spaanse Benidorm opgedoken poëziealbum uit 1880 zoekt Friese familie Algemeen 2 uur geleden
Jeugdkorfbaltoernooi
Jeugdkorfbaltoernooi te Opeinde Algemeen 3 uur geleden
Tentoonstelling over Drukkerij Douma Dokkum te zien in museum Dokkum.
Tentoonstelling ‘DRUKKUNST – Drukkerij Douma Dokkum’ opent in Museum Dokkum Algemeen 4 uur geleden
Beelden en Huis Lyndenstein.
Lezing in het kader van “Van Lyndens Erfenis in Beelden” Algemeen 5 uur geleden
Gezellig dagje uit bij grote verkoping bij de CNS in Wâlterswâld.
Gezellig dagje uit bij grote verkoping bij de CNS in Wâlterswâld Algemeen 8 uur geleden
Vocaal Ensemble Collage.
Komt dat zien, komt dat horen! Algemeen 10 uur geleden
Het gebouw van de FUMO in Grou, voorheen (kleiner) het kantoor van de gemeente Boarnsterhim en dáárvoor van houtfabriek Halbertsma (nog wat kleiner).
Wordt FUMO in 2027 bijna 14 procent duurder? Algemeen 22 mei, 15:50
De vier voor te dragen wethouders van Waadhoeke. V.l.n.r.: Marja van der Meer (SAM), Marijn Kamerling (CDA), Adrie Weiland (GB) en René de Vries (SAM). Van der Meer en De Vries zijn nu ook al wethouder.
Coalitie Waadhoeke presenteert plannen en college op 4 juni Algemeen 22 mei, 14:04
Werkzaamheden aan De Skieding, de provinciale weg tussen Surhuisterveen en Frieschepalen.
GS van Fryslân: 6,25 miljoen euro voor veiliger verkeer in vier jaar Algemeen 22 mei, 13:09
Gladiolen maken het vrolijk!
Speelse mix van gladiool, dahlia, calla en lelie Algemeen 22 mei, 11:42
Pontje De Snoekcbears als onderdeel van de pontjesroute 'De 8 van Grou'.
Pontje Snoekcbears bij Sytebuorren blijft bereikbaar Algemeen 22 mei, 10:28
Het jaarlijkse korfbal seizoen is een afsluiter vol actie en gezelligheid.
Noord-Nederlands 1-1 Korfbal “Baas fan de Wâlden” Algemeen 22 mei, 08:23
Leerlingen zetten zich komende maanden actief in om geld in te zamelen voor hun reis naar Suriname.
PRO Drachten en Firda organiseren sponsordiner Algemeen 21 mei, 17:12
Dans Studio Drachten
DSD schittert op EK Kampioenschap in Duitsland Algemeen 21 mei, 16:12
20-jarig jubileum NP De Alde Feanen.
Nationaal Park De Alde Feanen viert 20-jarig bestaan met jubileumweekend op 23 en 24 mei Algemeen 21 mei, 15:00
Van der Valk-hotel in Drachten mag definitief uitbreiden Algemeen 21 mei, 14:03