
(Ver-)bouw je eigen woning in Smallingerland
AlgemeenDe ‘Fryske Wâlden’ staan vanouds bekend om hun relatief grote aantal bouwvakkers en handige klussers, die in staat zijn om hun eigen woning te bouwen, of een bestaande woning te verbouwen. Zodoende hebben de ‘Wâldsjers’ in het verleden veel armoedige huisjes weten om te toveren tot kleine paleisjes.
Daar bouwen de gemeente Smallingerland en het landelijk actieve bedrijf Steenvlinder B.V. op voort. Dat bedrijf kocht twee panden: het zorgcentrum Donia aan de Donia 1 in het zuidoosten van Drachten (noordelijk van Ureterpvallaat) en de voormalige basisschool De Frissel in Drachtstercompagnie.
‘Kale casco’s’
Steenvlinder B.V. ‘stript’ die gebouwen tot ‘kale casco’s’. Die worden verkocht (elf in voormalig zorggebouw Donia, negen in voorheen De Frissel), waarna de kopers zelf bepalen hoe hun toekomstige woning er uit moet zien. Ze mogen ook zelf gaan bouwen en klussen, of dit samen doen met familie en vrienden, merkt wethouder Robin Hartogh Heys van Smallingerland op.
“Dit gebeurt in grotere steden al vaker, maar is in onze regio vrij uniek. Recentelijk is al de koop en realisatiekoopovereenkomst voor beide projecten in het college geweest. Het zijn ideale woningen voor bijvoorbeeld handige starters of ouderen die wat kleiner willen wonen”, verwacht de gemeente. “Door deze werkwijze kun je flink besparen in de aankoopkosten”, zegt de wethouder.
“Maak je eigen droomwoning”
Voormalig zorggebouw aan Donia 1 in Drachten wordt getransformeerd naar elf zelfbouwwoningen en twee bouwkavels. “Een enorme kans om jouw eigen droomwoning te maken waarbij je zelf de regie houdt over het ontwerp en de kosten. Jij bepaalt hoe jouw huis eruitziet: ontwerp je eigen plattegrond, kies de materialen en bouw zelf de woning helemaal af naar jouw smaak”, schrijft Steenvlinder B.V.
“Anders dan bij reguliere ontwikkeling is dit plan tot stand gekomen samen met belangstellenden en belanghebbenden. Door gesprekken met woningzoekenden en buurtgenoten is het vertrekpunt voor het ontwerp bepaald en is er een plan ontstaan dat aansluit op de omgeving en de woonwensen van de toekomstige bewoners”, licht het bedrijf toe.
De Frissel: negen woningen
De voormalige basisschool De Frissel in Drachtstercompagnie ondergaat als het ware een soortgelijke verbouwing, met negen woningen als eindresultaat. Ook hier geldt: “Ontwerp je eigen plattegrond, kies de materialen en bouw zelf de woning helemaal af naar jouw smaak.”
Steenvlinder B.V. licht toe: “Binnen de kaders van het gebouw heb je volledige vrijheid in het ontwerp van je woning. Wil je een grote leef-keuken, een atelier aan huis of juist een compacte, energiezuinige woning? Jij beslist. Ook tijdens de bouw houd je de touwtjes in handen. Je kunt ervoor kiezen om veel zelf te doen – van het aanleggen van installaties tot het afwerken van de binnenkant – of je huurt professionals in waar nodig. Alles is mogelijk, zolang het past binnen de bouwregels van het project.”
Meer info via: Donia - Steenvlinder en De Frissel - Steenvlinder




















