
Met deze winterwandeltochten in Friesland vliegen de kerstkilo’s er zo weer af
AlgemeenDe kerstdagen staan vaak in het teken van gezelligheid, uitgebreid eten en lange avonden aan de eettafel. Maar wat is er nu fijner dan na alle feestelijke maaltijden de frisse Friese buitenlucht in te duiken? Friesland biedt tijdens de feestdagen volop mogelijkheden voor prachtige wandeltochten. Of je nu langs besneeuwde weilanden, door sfeervolle dorpskernen of over knisperende bospaden wilt wandelen, er is voor ieder wat wils. Trek je wandelschoenen aan, adem de frisse winterlucht in en ontdek de mooiste routes om de kerstkilo’s op een gezellige manier kwijt te raken!
Wandel mee met de winterwandeltocht in Damwâld
Woord & Daad organiseert een leuke winterwandeltocht op op 18 januari 2025. De start is om 14.00 uur bij de Chr. Geref. Kerk, Haadwei 127 te Damwâld. Een mooie tocht van +/- 6 km, met aan het einde van de wandeling een lekkere kom snert. Kosten € 7,50 p.p., € 17,50 per gezin. Kom allemaal gezellig meewandelen en steun hiermee een goed doel! Woord & Daad verbindt vanuit bijbels perspectief mensen, organisaties, bedrijven en lokale partners uit alle sectoren. Zo scheppen we samen hoop en nieuwe kansen om armoede te overstijgen.
7-Stallen Tocht door Park Vijversburg
![]()
Foto: Marcel van Kammen
Loop je eigen tocht door Park Vijversburg en ontdek zeven stallen die zijn ingericht met verschillende kersttradities. Kerstmis wordt over de hele wereld gevierd en is voor velen een tijd van vreugde en verstilling. De manier waarop mensen dit feest vieren, verschilt van land tot land. Van feestelijke markten tot bijzondere culinaire tradities en van kleurrijke versieringen tot unieke rituelen.
In het park zijn zeven “stallen” ingericht met unieke tradities. Bij de hoofdingang van het park is de plattegrond verkrijgbaar met daarop de stallen aangegeven. Loop je eigen tocht en ontdek de landen/continenten die zijn uitgebeeld. Vind je alle stallen en weet je waar de tradities van afkomstig zijn? Noteer deze en wie weet win je een leuke attentie. De plattegrond kun je na afloop inleveren in de brievenbus naast de theekoepel.
De 7-stallen tocht start vanaf zondag 15 december en duurt tot en met zondag 5 januari. Kies je eigen moment om te lopen, het park is elke dag geopend.
Laat je meevoeren in de verhalen van kabouters en bosdieren….
Het kabouterpad Franeker bestaat in april 2024 twee jaar en brengt je als bezoeker in de wereld van kabouters en bosdieren. Er zijn geregeld activiteiten, maar daarnaast is het pad elke dag gratis te bezoeken voor bijvoorbeeld een picknick of om te spelen op het veld. Het is het thuis voor vele kabouters.... groot en klein. Nieuwsgierig? Vanuit het geboortehuis van de kabouters bij Mooiop12 ( Sint Martiniplantsoen 12) is de start van een leuke route waarin de kabouters je de wegwijzen naar hun woonplek aan het Dreeslaantje.
Snertkuiertocht 2e Kerstdag: Wandelen voor jong en oud
![]()
Doe mee aan de Snertkuiertocht. - Foto ter illustratie - Freepik.com
Zin om 2e kerstdag actief door te brengen? Doe mee aan de Snertkuiertocht en ontdek de prachtige natuur rond Harkema! Kies uit vier afstanden:
5 of 10 km: Perfect voor een gezellige wandeling met het hele gezin.15 of 20 km: Voor de doorstappers die richting Eastermar willen. De routes leiden je over schilderachtige zandpaden en door de rustige natuur. Wandelaars van de langste routes kunnen pauzeren bij de Zandloper in Eastermar om op te laden.
Kom bewegen en genieten op 2e Kerstdag! Na afloop wacht bij De Spitkeet een warme traktatie: een heerlijke kop snert. Start: Vanaf 10.00 uur - Kosten: € 6,50 (incl. snert) - Parkeren: Gratis
Kerstwandeling Bakkeveen
![]()
Foto: Martijn van der Vaart
Op 2e kerstdag wordt in Bakkeveen voor de 47e maal de traditionele kerstwandeling gehouden. Een ideale gelegenheid om de kerstdagen af te sluiten met een gezonde en frisse wandeling door een natuurlijke omgeving.
De routes lopen door het gevarieerde gebied rond Bakkeveen. Ook dit jaar komen vele soorten terreinen weer aan bod: heide, weiland, duinen, bos, zandwegen en een stukje bebouwde kom. Start en finish zijn in Dúndelle bij het sportpark aan de Mjumsterwei. Er kan gekozen worden uit 4 afstanden: 5, 7, 10 en 15 km. De start is tussen 9.00 en 14.30 uur (de 15 km tot 14 uur), zodat iedereen voor donker weer binnen kan zijn. Je krijgt na inschrijving een routebeschrijving; bij terugkeer een herinnering en een kom heerlijke snert. Onderweg is een uitgebreide “koek en zopie” op weer een andere locatie.
Wandelaars kunnen deelnemen aan een gratis puzzel, waarbij de hoofdprijs een luchtballonvaart over Bakkeveen is. Meer informatie: www.kerstwandeling.org of via www.bakkeveen.nl
Surhúster kuiertocht Slach om ‘e Toer
Ook dit jaar wordt in Surhuizum de wandeltocht Slach om ‘e Toer georganiseerd. Wandelliefhebbers kunnen op maandag 30 december 2024 deelnemen aan deze tocht, die gaat over prachtige paden rond het dorp en de wijde omgeving. In aanloop naar de wandeltocht leest u hier meer informatie. Afstanden van 10, 15, 20 of 30 km.
Nieuwjaarswandeltocht Twijzelerheide
![]()
Foto: Wik
Dit jaar organiseert wandelsportvereniging Wik uit Drachten op zarterdag 4 januari 2025 haar traditionele wandeltocht. Na het nuttigen van kerstmaaltijden en oliebollen is het goed om weer eens lekker in de buitenlucht te gaan stappen.
Deze keer wordt er gestart bij VV Twijzelerheide, Bjirkewei 54b te Twijzelerheide. Je kunt kiezen uit 5 afstanden: 5, 10, 15, 20 en 25 kilometer. Vanwege landschappelijke beperkingen kunnen routes langer zijn dan aangegeven. Alle routes zijn uitgezet in het gebied tussen Twijzelerheide, Kollumersweach, Westergeast en De Falom. In de buurt van deze plaatsen zijn ook de rustlocaties te vinden.
De routes leiden je langs houtsingels, vaarten en natuurgebieden, ook in de winterperiode zeer de moeite waard.
Kosten aan de kassa: Voor volwassenen € 4.50 - Wik € 3.00 en leden Wandelbond KWBN € 3.50. Locatie: Sportpark De Heide Bjirkewei 54 Twijzelerheide.




















