Sabine Liedtke
Sabine Liedtke Foto: Ingezonden

Duo-expositie Thamar Haak – Sabine Liedtke

Algemeen

Van 22 september t/m 17 november is in De Lawei de expositie Samling (Fries voor ‘Verzameling’) te bezoeken. Kunstenaars Thamar Haak en Sabine Liedtke wonen en werken allebei in Drachten, houden van verzamelen (ze hebben allebei een rariteitenkabinet), halen hun inspiratie uit de natuur en familie en hebben allebei een vriezer met dode dieren in hun atelier. Kortom, meer dan genoeg overeenkomsten voor een gezamenlijke expositie. Hun werk daarentegen is totaal verschillend; Thamar Haak maakt grote olieverfschilderijen op gebruikte en verweerde ondergronden, Sabine Liedtke tekent voornamelijk met potlood op papier, heel gedetailleerd en grafisch. Beide maken naast hun tweedimensionale werk ook keramische sculpturen, maar ook die zijn heel verschillend in stijl en uitvoering. 

Thamar Haak (1978) woont met haar gezin en een heleboel dieren aan de rand van Drachten. Als autonoom kunstenaar brengt ze een groot deel van haar tijd door in haar atelier aan huis, daarnaast geeft ze les op een middelbare school. Haar eerdere werk bestaat uit series over poppen en kinderen, tegenwoordig schildert ze (dode) dieren. Zoals jonge konijntjes in verschillende houdingen, die ze uitvergroot op ovalen panelen. Haar reeksschilderijen met de werktitel ‘fleis’ bestaat uit afbeeldingen van dieren die van hun huid zijn ontdaan. Dat klinkt misschien een beetje luguber, maar het is niet bedoeld om te shockeren. Haak is allereerst geïnteresseerd in de esthetiek van de anatomie, van wat er onder de huid zit, de vormen, het prachtige kleurenspel. Met als achterliggende fascinatie de paradoxale relatie die mensen hebben met dieren: “We houden van dieren, we vinden ze lief en schattig, maar we eten ze ook op.” Opvallend aan haar manier van schilderen is dat ze niet alles volledig invult. Sommige delen zijn tot in detail uitgewerkt, andere delen slechts in grove lijnen, waardoor de ondergrond zichtbaar blijft. Ze speelt met vorm en restvorm, zoals ze dat zelf noemt. “Ik hou van werk dat niet helemaal af is. Doordat ik sommige stukken minder interessant vind om uit te werken, kom ik als het ware tot de essentie.”

Sabine Liedtke (1971) tekent vogels. En nesten. Een belangrijk vertrekpunt in haar werk is het naziverleden van haar Duitse familie. Die ontdekking, tien jaar geleden, ging gepaard met schrik en schaamte, maar ook met de realisatie dat je er nou eenmaal niets aan kunt doen in welk nest je wordt geboren. Ze ontwikkelde een fascinatie voor nesten; ze kan ze van bijna iedere vogel in Nederland herkennen. De nesten en de dode vogels, die ze vindt of krijgt, worden eerst grondig bestudeerd en vervolgens naar het papier vertaald, in ontelbare fijne lijntjes en stipjes. Soms voegt ze aan haar tekeningen nog een abstracte laag toe, in de vorm van geometrische figuren of gaten in het papier. De aantrekkingskracht van vogels zit hem voor haar in het mysterieuze: “Omdat ze kunnen vliegen. Ze zijn zo vluchtig, je kunt ze pas goed bekijken als ze dood zijn.” Met name spreeuwen spreken tot haar verbeelding; de simultaan bewegende zwermen, die door de lucht lijken te dansen, doen haar denken aan een troep soldaten. 

Gebaseerd hierop maakte Liedtke in 2022 de indrukwekkende installatie ‘100’, bestaande uit honderd keramieken spreeuwen, die in aangepaste vorm ook deel zal uitmaken van deze expositie.

Opening

De opening van de expositie Samling vindt plaats op zondag 22 september van 13.00 tot 14.00 uur. Iedereen is van harte uitgenodigd om hierbij aanwezig te zijn. Aanmelden kan via www.lawei.nl/samling 

Tip: blijf na de opening nog in De Lawei om ook het Open Huis mee te maken. Tijdens het Open Huis kun je o.a. een rondleiding achter de schermen doen, verschillende workshops volgen of na de opening nog gratis een mooie voorstelling zien van Tappin-It Collective met Gambit.

Bezoekersinformatie

De expositie is te bekijken in de expositieruimte van De Lawei, open van donderdag t/m zondag van 14.00 uur – 17.00 uur. De expositieruimte is ook voorafgaand, tijdens de pauze, en na afloop van voorstellingen in Schouwburg De Lawei te bezoeken. Meer informatie vind je op www.lawei.nl/beeldendekunst

Actueel

Fanfare Oranje Dokkum.
Fanfare Oranje Dokkum vier 130-jarig jubileum met bijzonder concert Algemeen 10 uur geleden
Archieffoto CBS De Opdracht in Ureterp.
Feestelijke onthulling bouwbord uitbreiding Kindcentrum De Opdracht Algemeen 11 uur geleden
MeiJo café Brein in beweging.
MeiJo cafés brengen het brein in beweging Algemeen 12 uur geleden
Galerie Atelier Klaske Kalsbeek-Vlasma.
Nieuwe GalerieRoute Smallingerland: ontdek kunst op de fiets! Algemeen 14 uur geleden
De Kracht van Wandelen met Stichting MOM.
Je hoeft het niet alleen te doen: wandel mee met andere ouders uit Friesland Algemeen 16 uur geleden
Op de foto staan van links naar rechts: Jan Dijksma, Raad van Toezicht Museum Dr8888, Fenix Ernens bestuurslid parochie, Maria le Roy, wethouder cultuur en erfgoed, pastoor Koos Tolboom, Wybren Jorritsma.
Museum Dr8888 en Goddelijke Verlosserkerk versterken samen Cultuurkwartier Drachten Algemeen 18 uur geleden
De betrokkenen bij ANWB Automaatje Smallingerland.
ANWB AutoMaatje Smallingerland viert haar 5-jarig jubileum! Algemeen 19 uur geleden
Grote vreugde bij de ploeg!
VC Trynwâlden terug in de derde klasse! Algemeen 9 jun, 17:30
Oldtimers bij de Sûkerei.
Oldtimerdag bij museum De Sûkerei Algemeen 9 jun, 17:00
Schrijfwedstrijd Bibliotheek Drachten.
Schrijfwedstrijd Bibliotheek Drachten: laat Smallingerland rillen! Algemeen 9 jun, 16:00
Deelnemers aan een vorige editie van de Feanster 40.
Recordaantal deelnemers voor triathlon Feanster 40 Algemeen 9 jun, 15:00
Stroomstoring legt treinverkeer plat bij Buitenpost.
Stroomstoring legt treinverkeer plat bij Buitenpost Algemeen 9 jun, 14:51
Skeelerclub IDS in De Westereen doet voor de vijfde keer mee aan de nationale skate4daagse van de KNSB.
Skeelervereniging IDS in De Westereen houdt vijfde gratis skate4daagse Algemeen 9 jun, 14:09
Overzicht van het festivalterrein bij Burdaardt tijdens een eerdere editie.
Truckfestival Burdaard uitgegroeid tot landelijk evenement Algemeen 9 jun, 13:00
Een scholier is dinsdagochtend gewond geraakt bij een ongeval op de kruising tussen de Splitting en de Leidijk.
Onverminderd veel verkeersongelukken in Drachten dit jaar 112 9 jun, 11:00
Korfbal is in Friesland een populaire sport.
Flamingo’s 1 sluit seizoen af met zakelijke zege in Kollum Algemeen 9 jun, 10:45