Jaren '30 klok uit de vorige eeuw.
Jaren '30 klok uit de vorige eeuw. Foto: Ingezonden

Expositie ´Stijlvol wonen jaren ´30´ in Schierstins

Algemeen

Het echtpaar Verduijn uit Oentsjerk kijkt de komende twee maanden uit op een behoorlijk kale woonkamer. Alle Amsterdamse School-meubels en accessoires staan dan te pronk in de Schierstins, samen met onder andere een Bruijnzeel-keuken uit 1937. Deze expositie kan gecombineerd worden met ´Schamel wonen´ in de wâldhúskes van De Sûkerei in Damwâld, met een combikaart.

De zomerexpositie ´Stijlvol wonen in de jaren ´30´ is van 4 juli t/m 3 september te bewonderen, dinsdags t/m zondags van 13.30-17.00 uur. Herman Verduijn zelf hoopt zaterdags en zondags uitleg te geven. De Sûkerei heeft dezelfde openingstijden.

Herman Verduijn heeft al driemaal een verzameling tentoongesteld in De Schierstins. Maar deze keer gaat het niet om een zelf aangelegde collectie, maar om de uitzet van zijn ouders. Die kochten in 1931 de meubels en accessoires in de stijl van de Amsterdamse School. (Deze stijl kenmerkt zich door gebruik van expressieve en fantastische vormen en duurde van 1910 tot de beginjaren ´30). Het gaat om 2 fauteuils, een eethoek, dressoir, theekastje, bijzettafeltjes en een serveerwagentje. Deze zijn destijds gemaakt door Dijst´s Meubelfabriek in de Amsterdamse Jordaan.

Daaromheen zijn prachtige accessoires te zien: siervazen van Fons Decker, een vrouwenbeeld van Amp Smit, oranjerode Art Deco-beelden van Chris van der Hoef, een bronzen klok van C.J. Gellings, cactuspotten van een ontwerp van Coupier, enzovoorts. De ouders van Verduijn hadden ook gevoel voor muziek: een banjo en een saxofoon uit die tijd sieren de expositie en er is jazz uit de jaren ´30 te horen.

Een woninginterieur is niet compleet zonder keuken. Een originele Bruynzeel-keuken – in 1937 ontworpen door graficus Piet Zwart – staat ook in de Schierstins, waarvan de eigenaar in Ryptsjerk woont. Een film hierover geeft extra informatie. De kunstzinnige interieurwinkel Holder uit Gytsjerk levert vier stoelen, die destijds gemaakt zijn in de fabriek van LOV in Oosterbeek. Dit bedrijf is begin vorige eeuw opgericht om de arbeider naar een hoger plan te brengen; het was de eerste in Nederland die een winstuitkering aan de werknemers gaf. Ontwerper van deze stoelen is J. Crouwel, eveneens beïnvloed door de Amsterdamse School. Aan de wand hangen posters van de kinderpostzegelacties van oprichtingsjaar 1924 tot circa 1940.

In de Schierstins zijn de bezoekers ook in de gelegenheid een kijkje te nemen bij de vaste expositie ´Het Laatste Friese Torenkasteel´ en de naar de landelijk bekende schrijver genoemde Theun de Vrieskeamer.

Tjalling Werkman en Frank van Dijk (r).
Koning Willem-Alexander schenkt portret van Friese vormgever in bruikleen aan gemeente Noardeast-Fryslân Algemeen 4 uur geleden
Sterk optreden van Dyon van der Bie in Oschersleben bekroond met podium en rookieprijs.
Sterk optreden van Dyon van der Bie in Oschersleben bekroond met podium en rookieprijs Algemeen 4 uur geleden
Vocalibre brengt Italiaanse barok tot leven in Drachtster kerk
Vocalibre brengt Italiaanse barok tot leven in Drachtster kerk Algemeen 6 uur geleden
Oud en jong beleefde een onvergetelijke dag met records, in zwemcentrum De Welle in Drachten
Spanning in en rond het water en records bij zwembad De Welle in Drachten Algemeen 7 uur geleden
Nog plaats voor ondernemers bij Broodfondsen in Friesland.
Nog plaats voor ondernemers bij Broodfondsen in Friesland Algemeen 8 uur geleden
Molen de Zwaluw open op 9 mei 2026 Nationale Molendag.
Molen de Zwaluw open op 9 mei Nationale Molendag Algemeen gisteren
Tryater speelt 'Fierder nei it noarden' in garages.
Tryater speelt ‘Fierder nei it noarden’ in garages Algemeen 4 mei, 15:00
Een oud legervoertuig in de Tweede Wereldoorlog rijdt door Burgum.
Historische legervoertuigen trekken veel bekijks in Burgum Algemeen 4 mei, 14:33
Herdenkingsconcert bij Landgoed de Klinze in Aldtsjerk.
Herdenkingsconcert bij Landgoed de Klinze in Aldtsjerk Algemeen 4 mei, 14:03
De Ypey Mole bij de Ryptsjerksterpolder zorgt tijdens winterse schaatsdagen voor een kenmerkend Hollands landschap.
Veiligheid rondom molens in Fryslân krijgt extra aandacht Algemeen 4 mei, 13:45
Voormalige waterwinput Skûlenboarch. Aan de overkant (de westkant van het zuidelijke deel) is te zien dat er werkzaamheden zijn begonnen voor een nieuw zonnepanelenpark. Die werden door Skûlenboarch BV stilgelegd na een dwangsom van de provincie Fryslân van 95.000 euro per dag. Er moest eerst een nieuwe natuurtoets komen en worden goedgekeurd. Daar is inmiddels sprake van, volgens Skûlenboarch BV.
“Skûlenboarch BV mag van provincie Fryslân weer aan de slag met zonnepanelenpark” Algemeen 4 mei, 12:06
Benefiet concert Oekraïense zangers
Benefiet concert Oekraïense zangers Algemeen 4 mei, 11:00
Kinderopvangorganisatie Kinderwoud.
PO De Bistebus yn Burgum ferlinget it sertifikaat foar twatalich wurkjen Algemeen 4 mei, 10:00