Medewerkers van Dokwurk, Empatec en Caparis willen meer loon.
Medewerkers van Dokwurk, Empatec en Caparis willen meer loon. Foto: Freepik.com

Medewerkers van Dokwurk, Empatec en Caparis in Friesland willen meer loon

Algemeen

Medewerkers van de Friese sociale ontwikkelbedrijven Dokwurk, Empatec en Caparis houden op maandag 22, dinsdag 23 en woensdag 24 mei werkonderbrekingen. Ze eisen meer loon en betere reiskostenvergoeding. Tijdens de werkonderbreking krijgen ze ook meer informatie over hun deelname aan de landelijke actiedag in Utrecht op 7 juni.

De werknemers eisen 10,15% loonsverhoging en een verbetering van hun reiskostenvergoeding van 10 naar 21 cent per kilometer. Vanwege de gestegen kosten kunnen de medewerkers met een arbeidsbeperking nauwelijks meer rondkomen. De directies van de drie sociale werkbedrijven in Friesland steunen de acties.

De FNV gaat bij zoveel mogelijk sociale werkbedrijven in Nederland langs om daar de werknemers een brief te laten ondertekenen. In deze brief nodigen de werknemers minister Carola Schouten (SZW) en Raymond Vlecken uit om op 7 juni naar de landelijke actiedag te komen om daar te laten zien wat de werknemers waard zijn. Vlecken is de voorzitter van de werkgevers bij de cao-onderhandelingen.

Meten met twee maten

Elanda de Boer, FNV bestuurder Sociale werkbedrijven: ‘Maandenlang krijgen we van de VNG te horen dat er geen geld is voor compensatie. Maar gemeenteambtenaren zijn wel gecompenseerd met betere cao-afspraken. Het kan dus wel, maar de VNG meet bewust met twee maten. Het geld moet eerst bij de minister vandaan komen voordat de VNG iets kan doen. Terwijl medewerkers in de sociale werkbedrijven al rond het minimum verdienen en de dagelijkse boodschappen nauwelijks meer kunnen betalen. Deze mensen verdienen ook meer want ze zijn niet minder.’

Stijgende inflatie

De FNV dringt al vanaf mei 2022 aan op aanvullende afspraken voor de cao SW en cao Aan de slag, waar zo’n 90.000 werknemers met een beperking onder vallen. Beide cao’s zijn afgesloten op het moment dat er nog geen sprake was van stijgende inflatie. De vakbond wil dat alle lonen in deze cao’s met terugwerkende kracht per 1 januari 2023 met 10,15% verhoogd worden. Ook moet de reiskostenvergoeding aangepast worden aan de hogere brandstofkosten. Dat betekent een verhoging van 10 naar 21 cent per kilometer. Elanda de Boer: ‘Werknemers moeten nu soms kiezen tussen naar hun werk gaan of boodschappen doen.’

Tjalling Werkman en Frank van Dijk (r).
Koning Willem-Alexander schenkt portret van Friese vormgever in bruikleen aan gemeente Noardeast-Fryslân Algemeen 4 uur geleden
Sterk optreden van Dyon van der Bie in Oschersleben bekroond met podium en rookieprijs.
Sterk optreden van Dyon van der Bie in Oschersleben bekroond met podium en rookieprijs Algemeen 4 uur geleden
Vocalibre brengt Italiaanse barok tot leven in Drachtster kerk
Vocalibre brengt Italiaanse barok tot leven in Drachtster kerk Algemeen 6 uur geleden
Oud en jong beleefde een onvergetelijke dag met records, in zwemcentrum De Welle in Drachten
Spanning in en rond het water en records bij zwembad De Welle in Drachten Algemeen 7 uur geleden
Nog plaats voor ondernemers bij Broodfondsen in Friesland.
Nog plaats voor ondernemers bij Broodfondsen in Friesland Algemeen 8 uur geleden
Molen de Zwaluw open op 9 mei 2026 Nationale Molendag.
Molen de Zwaluw open op 9 mei Nationale Molendag Algemeen gisteren
Tryater speelt 'Fierder nei it noarden' in garages.
Tryater speelt ‘Fierder nei it noarden’ in garages Algemeen 4 mei, 15:00
Een oud legervoertuig in de Tweede Wereldoorlog rijdt door Burgum.
Historische legervoertuigen trekken veel bekijks in Burgum Algemeen 4 mei, 14:33
Herdenkingsconcert bij Landgoed de Klinze in Aldtsjerk.
Herdenkingsconcert bij Landgoed de Klinze in Aldtsjerk Algemeen 4 mei, 14:03
De Ypey Mole bij de Ryptsjerksterpolder zorgt tijdens winterse schaatsdagen voor een kenmerkend Hollands landschap.
Veiligheid rondom molens in Fryslân krijgt extra aandacht Algemeen 4 mei, 13:45
Voormalige waterwinput Skûlenboarch. Aan de overkant (de westkant van het zuidelijke deel) is te zien dat er werkzaamheden zijn begonnen voor een nieuw zonnepanelenpark. Die werden door Skûlenboarch BV stilgelegd na een dwangsom van de provincie Fryslân van 95.000 euro per dag. Er moest eerst een nieuwe natuurtoets komen en worden goedgekeurd. Daar is inmiddels sprake van, volgens Skûlenboarch BV.
“Skûlenboarch BV mag van provincie Fryslân weer aan de slag met zonnepanelenpark” Algemeen 4 mei, 12:06
Benefiet concert Oekraïense zangers
Benefiet concert Oekraïense zangers Algemeen 4 mei, 11:00
Kinderopvangorganisatie Kinderwoud.
PO De Bistebus yn Burgum ferlinget it sertifikaat foar twatalich wurkjen Algemeen 4 mei, 10:00