
Bij dierenpension Adventure komen liefde voor mens en dier samen
NieuwsVrijwilligers brengen de filosofie van Adventure in de praktijk: het leven moet één mooi avontuur zijn, voor zowel de dieren die komen logeren in het pension als de asieldieren. Op de foto Willemieke met hond Loca. (Foto’s: Klaas Rozema)
Bij Adventure komen liefde voor mens en dier samen
KOOTSTERTILLE – ‘Adventure’ is de naam van het dierenpension en –asiel in Kootstertille. Een bewuste keus van eigenaren Henri Hageman en echtgenote Claudia, want “het leven moet hier één groot avontuur zijn, in de positieve zin van het woord.” Dat geldt niet alleen voor de asieldieren en de honden en katten die komen logeren, maar ook voor de vrijwilligers en stagiaires. Bij Adventure komen Hageman’s liefde voor mens en dier samen. Hoe dat zo is gekomen, is ook te zien in het NCRV-programma ‘Achter de voordeur’ (uitzending 27 mei, Ned. 2, 19.00 uur).
Het was meer door omstandigheden dan door een bewuste carrièreplanning dat Hageman in dit werk belandde. “Na een burnout ben ik bij mezelf te rade gegaan: wat vind ik nou echt belangrijk? Het antwoord was ‘mensen en dieren’”, vertelt hij. “Claudia en ik hadden altijd al de wens om groter te wonen en toen de kans in Kootstertille voorbij kwam, viel alles op z’n plek.”
Onder het motto ‘Een start voor mens en dier’ biedt Adventure in het complex aan de Alde Dyk zwerfdieropvang, een dierenpension, werkervarings- en re-integreringsplaatsen en opleidingen voor het VMBO, MBO en HBO.
Met een bebouwd vloeroppervlak van tweeduizend vierkante meter is het complex één van de grootste in Friesland. Omdat de bestaande bebouwing verouderd was, liet Hageman bij de start in 2011 ook meteen een bouwkundig plan maken. “Twee vrijwilligers, ervaren bouwers, hebben op basis van mijn ideeën een langetermijnplan gemaakt en we gaan in zeven tot tien jaar de hele boel opnieuw opbouwen.”
Adventure draait volledig op vrijwilligers. Het team dat Hageman aanstuurt bestaat uit zo’n veertig man van verschillende pluimage. “Mensen met een verstandelijke beperking, uitkeringsgerechtigden die invulling geven aan hun maatschappelijke verplichting en mensen die re-integreren of werkervaring opdoen”, vertelt hij. “Sommigen zijn hier vijf keer per week, anderen een paar keer per jaar. Maar iedereen is welkom en iedereen krijgt binnen zijn eigen kennis en kunde zijn veilige plek.” Vanwege alle bouwactiviteiten heeft Adventure op dit moment vooral behoefte aan technische vrijwilligers als timmermannen en metselaars.
Ofschoon de verbouwing nog in volle gang is, tekent de nieuwe lijn zich duidelijk af in de quarantaineruimtes en verblijfsruimten die al klaar zijn. “Warmte, licht en gezelligheid staan bij ons centraal”, vertelt Hageman. “Dat betekent vloerverwarming in de ruimten – waar vooral de katten helemaal gek op zijn -, maar ook: honden die met elkaar buitenspelen. Het maakt daarbij niet uit of het pensionhonden, asieldieren of laboratorium-Beagles zijn. Wij maken onderscheid op basis van gezondheid, niet op basis van eigenaar. En de honden vinden het geweldig. Als ze ’s avonds binnen komen, willen ze maar twee dingen: eten en slapen!”
De inkomsten uit het pension worden deels gebruikt om het asiel te financieren.
Aanvullende financiering is broodnodig, vertelt Hageman. “We vangen ieder jaar zo’n tweehonderd katten en zestig laboratorium- en zwerfhonden op. De gemeente Achtkarspelen betaalt voor de eerste veertien dagen een vergoeding, maar daarna moeten we de opvang uit eigen middelen bekostigen. En als je je dan bedenkt dat een dier vorig jaar gemiddeld honderdveertig dagen in ons asiel verbleef, dan wordt het financieel gezien soms erg ingewikkeld.”
Wie een asielkat adopteert, betaalt daarvoor € 90,-. “Voor dat bedrag heb je een gezond dier, ingeënt en gesteriliseerd of gecastreerd”, vertelt Hageman. Die tegemoetkoming in de kosten blijkt voor sommigen een brug te ver. “Voor onze boerderijkatten vragen we geen adoptiegeld, maar een vrijwillige bijdrage. Ik had laatst iemand aan de telefoon die zelfs € 5,- al te veel geld vond…”
Gelukkig zijn er ook andere reacties. “Zo was er iemand die dolgraag een kat wilde, maar vanwege allergie van de kinderen geen dier in huis kon hebben. Een boerderijkat was de perfecte oplossing.”
Zo idealistisch Hageman destijds als bestuurslid van Drachtster dierenasiel De Swinge was, zo begon hij ook aan zijn avontuur in Kootstertille. “Toch ben ik door de jaren heen wat realistischer geworden”, erkent hij. “Het asielwerk is zwaar en soms erg dubbel: mensen die om hulp vragen omdat zij vanwege geldproblemen afstand willen doen van hun dier, kunnen we vaak niet helpen omdat ze het afstandsgeld niet kunnen betalen. Terwijl anderen hun dier gewoon op straat zetten, waarna het als zwerfdier bij ons terechtkomt. Zulke mensen overtreden niet alleen de wet, maar zorgen er ook voor dat de gemeenschap en ik voor de kosten opdraaien.” Cynisch is hij echter niet. “Natuurlijk ben je wel eens boos, maar je moet altijd nuchter blijven denken, en altijd vanuit het welzijn van de dieren. En gelukkig komen we in ons werk ook hele mooie mensen tegen.”
Hageman is dan ook erg blij met de positieve reacties op de wekelijkse krantenrubriek ‘Dier zoekt baasje’. “Bijna elk dier dat in de Actief heeft gestaan, heeft een plekje gekregen.” Bij de laboratorium-Beagles loopt het nog niet storm, ondanks alle aandacht die het krantenartikel een paar weken geleden opleverde. “Er zitten nu twee honden in het voortraject. “Maar we krijgen nog steeds reacties op het stuk, dus wie weet..!”
Dierenasiel Adventure
Alde Dyk 29, Kootstertille
0512-355762
info@dierenasieladventure.nl
Alle beetjes helpen
De asieldieren van Adventure een handje helpen? Dat kan op veel manieren:
1) ?Neem een asieldier of een laboratorium-Beagle in huis.
2) ?Zelf al (te) veel dieren? Adopteer een dier op afstand.
3) ?Wordt donateur. Ook kleine bedragen helpen!
4) ?Doe een eenmalige schenking op NL59 INGB0006233245 t.n.v. Stichting Dierenasiel Adventure.
5) ?Combineer het nuttige met het aangename en wordt vrijwilliger. Er is vooral behoefte aan bouwers (timmermannen, metselaars et cetera).
6) ?Organiseer een inzamelingsactie of sponsoractie op school.
Maar hoe u ook wilt helpen, alvast hartelijk bedankt namens alle asieldieren!
Op 26 juni organiseert Adventure de thema-avond ‘Zorg en welzijn’, met acht workshops over onder andere asielwerk, voeding, sport&spel. Belangstellenden kunnen zich aanmelden via info@dierenpensionadventure.nl. ?Kijk voor meer informatie op www.dierenpensionadventure.nl of Facebook.
De kleine Bobby in afwachting van een baasje.
Henri Hageman (voor) en vrijwilliger Willem bezig met de verbouwing. Timmermannen, metselaars en andere vrijwilligers met twee rechterhanden die willen meehelpen, zijn van harte welkom.



















