
Wereldtitelstrijd Fries dammen begint met spannende remise in historische Statenzaal
AlgemeenIn de indrukwekkende Statenzaal van het Provinciehuis in Leeuwarden is dinsdag het startsein gegeven voor het Wereldkampioenschap Fries Dammen 2026. In een sfeervolle ambiance speelden regerend wereldkampioen Marten Walinga en uitdager Taeke Kooistra de eerste partij van een tweekamp over elf wedstrijden. Na een boeiende strijd van ruim vier uur eindigde de openingspartij in remise. De keuze voor de Statenzaal als decor onderstreept het bijzondere karakter van het kampioenschap. Al sinds de zestiende eeuw vormt het monumentale Provinciehuis het politieke hart van Fryslân. Juist op deze historische plek, waar eeuwenlang belangrijke besluiten voor de provincie werden genomen, begon nu de strijd om de hoogste titel in het Friese dammen.
Voorafgaand aan de partij verrichtte arbiter Herbert Tulleken de loting, waarbij uitdager Taeke Kooistra het witte spel kreeg toegewezen. Vervolgens opende gedeputeerde Abel Kooistra de middag met een toespraak over de rijke geschiedenis van Fryslân en de bijzondere betekenis van de Statenzaal. Daarna verrichtte hij de ceremoniële eerste zet, waarna de beide grootmeesters aan hun wereldtitelstrijd begonnen.
Wie een rustige openingspartij verwachtte, kwam al snel bedrogen uit. Regerend wereldkampioen Marten Walinga koos al op de vierde zet voor een gambiet, waarbij hij bewust een schijf offerde om de partij direct op scherp te zetten. Kooistra liet zich echter niet verleiden tot complicaties en gaf het materiaal direct terug. Daardoor ontstond een strategisch gevecht waarin beide spelers elkaar langdurig aftastten en vooral probeerden elk positioneel nadeel te vermijden.
Hoewel de stelling voor het publiek overzichtelijk oogde, vergde iedere zet diep rekenwerk. Pas na ruim drie uur spelen, in een eindspel met nog zeven schijven voor beide spelers, zag de analysecomputer Scan, ontwikkeld door de Franse damprogrammeur Fabien Letouzey, een klein positioneel voordeel voor wit. Dat voordeel bleek echter alleen zichtbaar na een berekening van maar liefst 37 zetten diep. Beide spelers verkeerden toen al in tijdnood. Onder die druk bleef ook Walinga niet foutloos. Enkele zetten later miste Kooistra een verborgen winstvariant die pas na een diepgaande analyse van zichtbaar werd. Uiteindelijk vonden beide grootmeesters elkaar in een veilige remise, waarmee de eerste wedstrijddag zonder winnaar werd afgesloten.
De openingspartij liet direct zien waarom Fries dammen tot de meest complexe damvarianten behoort. Achter een ogenschijnlijk rustige stelling gingen voortdurend diepe strategische mogelijkheden schuil. Dammen blijft mensenwerk – en juist dat maakt het tot de laatste zet spannend.
De wereldtitelmatch wordt voortgezet op donderdag 30 juli in het historische stadhuis van Workum, waar de tweede partij op het programma staat. De elf partijen worden gespeeld op bijzondere historische locaties in Leeuwarden, Workum en Harlingen. Belangstellenden kunnen de wedstrijden niet alleen op locatie bezoeken, maar ook wereldwijd live volgen via www.frisiandraughts.com , waar de partijen worden uitgezonden met deskundig livecommentaar.



















