Sportverenigingen in Tytsjerksteradiel die door huurverhoging in financiële problemen dreigen te komen, mogen bij de gemeente aankloppen. Hier een foto van FC Burgum.
Sportverenigingen in Tytsjerksteradiel die door huurverhoging in financiële problemen dreigen te komen, mogen bij de gemeente aankloppen. Hier een foto van FC Burgum. Archieffoto: Willem Vlietstra

Hogere huren voor sportverenigingen in Tytsjerksteradiel - Kadernota ongewijzigd

Algemeen

De gemeenteraad van Tytsjerksteradiel voert nog geen nieuwe bezuinigingen door, maar verhoogt wel de huurtarieven voor sportverenigingen: met zes procent in 2027 en zeven procent in 2028. Mochten (sommige) sportverenigingen hierdoor in financiële problemen (dreigen te) komen, dan mogen ze aankloppen bij de gemeente.

Ook de voorgenomen verhoging van de onroerend zaakbelasting (ozb) blijft in stand. Dit is het resultaat van de bespreking van de kadernota 2027-2030 in de raad, donderdagmiddag 2 juli 2026.

Poging van D66

D66-raadslid Erwin Duursma deed tijdens de bespreking van de kadernota 2027-2030 een poging, de verhoging van de huurtarieven voor sportverenigingen te keren. Hij vindt dat sportverenigingen niet alleen van belang zijn voor de (volks-)gezondheid in fysieke zin, maar ook bijdragen aan mentale gezondheid.

‘Lok op 1’, oftewel ‘Geluk op 1’, is in zijn ogen een beperkt financieel offer van de gemeente waard. “Het niet verhogen van de huren voor sportverenigingen maakt voor de gemeente niet zo veel verschil, gelet op de begroting”, meent Duursma. (Het scheelt de gemeente 25.000 euro in twee jaar, volgens de kadernota; red.).

“Earst finânsjes sûn”

Daar keek VVD-fractievoorzitter Dineke Wagenaar anders naar. “Foar ús jildt: earst de finânsjes sûn en dan sjen wat der noch mooglik is.” De toezegging van wethouder Jan Pieter van der Velde (financiën, FNP) dat sportverenigingen altijd bij de gemeente mogen aankloppen, als ze in financiële nood dreigen te komen, gaf voor de VVD (en de meeste andere fracties) de doorslag, met de huurverhoging in te stemmen.

Motie verworpen

Duursma kreeg alleen politieke steun van de fractie BFTD. Dit leidde bij de stemming tot zes stemmen voor zijn motie (verzoek aan het college van b. en w.) en 17 stemmen tegen.

Twee andere moties van Duursma, over het integreren van ‘sport en bewegen’ met het sociaal beleid, trok hij aan het eind van het debat in. Wethouder Doeke Fokkema (CDA) beloofde namelijk dat die integratie er hoe dan ook aan zit te komen. “Wy binne der as gemeente ta ferplichte.”

Actueel

De Schierstins in Feanwâlden
Dertig jaar Petit Bijou en de glamour van Avenue in De Schierstins Algemeen 41 minuten geleden
Werk van Ben Vieberink,
Expositie Florissant tijdens Kunstweekend Beetsterzwaag Algemeen 2 uur geleden
Sportverenigingen in Tytsjerksteradiel die door huurverhoging in financiële problemen dreigen te komen, mogen bij de gemeente aankloppen. Hier een foto van FC Burgum.
Hogere huren voor sportverenigingen in Tytsjerksteradiel - Kadernota ongewijzigd Algemeen 3 uur geleden
Dyon van der Bie in actie.
Dyon van der Bie krijgt wildcard voor Europese Supersport 300 in Brno Algemeen 4 uur geleden
Grote Zomermarkt bij De Sûkerei in Damwâld.
Grote Zomermarkt bij De Sûkerei in Damwâld Algemeen 5 uur geleden
De dik gevulde envelop wordt overhandigd
KoekoekFM steunt Voedselbank Dantumadiel. Algemeen 5 uur geleden
Tjibbe Reitsma, pianist.
Muziek rond de Vleugel op Fogelsangh-State: Een muzikale ode aan de Liefde Algemeen 20 uur geleden
De gebakken potjes.
938 potjes, één kunstwerk Algemeen 22 uur geleden
De overhandiging.
TVM Foundation steunt gymnastiekafdeling DFS met donatie van € 6.250 Algemeen 23 uur geleden
Expositie tijdens Tsjerkepaad.
Kunstexpositie nazaten Pilot/Pilat tijdens expositie in open Alde Tsjerke Algemeen 23 uur geleden
Gemeente Waadhoeke zoekt contact met nabestaanden van graven.
Gemeente Waadhoeke zoekt contact met nabestaanden van graven Algemeen gisteren
Het is bijna vakantie!
Zomers vakantieweer voor Regio Noord zonder extreme hitte Algemeen 2 jul, 11:46
Op de voorste rij vanaf links de zes wethouders van Smallingerland. Derde van links is Mirjam Bakker (D66), zij is eerstverantwoordelijke voor de financiën.
Smallingerland betaalt bijna zes ton niet terug aan het Rijk Algemeen 2 jul, 10:58
Museumnacht FRL.
Vijfde editie Museumnacht FRL wordt groter dan ooit Algemeen 2 jul, 10:13
Toename van invloed van magneetvelden is één van de onderwerpen die vragen oproept, zoals in It Maskelyn in Hurdegaryp.
Zienswijze(n) indienen tegen 380 kV-tracé uiterlijk 2 juli 2026 Algemeen 1 jul, 18:21
Afgelopen vrijdagochtend 26 juni 2026 deelden medewerkers van het Rode Kruis en de gemeente flesjes water en flyers uit bij het Waagplein in Leeuwarden.
Gemeente Leeuwarden presenteert eerste lokale hitteplan van Friesland Algemeen 1 jul, 18:03