Kandidaat-wethouder Tieme Heeringa (FNP) wordt in Dantumadiel met slechts 20 jaar de jongste wethouder van Nederland ooit, is de verwachting.
Kandidaat-wethouder Tieme Heeringa (FNP) wordt in Dantumadiel met slechts 20 jaar de jongste wethouder van Nederland ooit, is de verwachting. Foto: MMD-Fotografie & Media

Dantumadiel krijgt coalitie-akkoord én jongste wethouder van Nederland

Algemeen

Dantumadiel krijgt een coalitie-akkoord én een deels nieuw college van b. en w. Met daarin Tieme Heeringa (FNP) als jongste wethouder van Nederland ooit: hij is 20 jaar en studeert rechten in Groningen.

De pers krijgt donderdagavond 18 juni 2026 zowel het akkoord als het nieuwe college gepresenteerd. Daarin staat ook de voorgenomen taakverdeling tussen de vier (nu nog kandidaat-)wethouders en (tijdelijk) burgemeester Anja Haga (CU, 49 jaar).

De vier collegeleden vormen “in ‘gemêleerd’ selskip”, zoals Heeringa het formuleert. Behalve hijzelf gaat het om relatief ‘ouwe rotten’ in het vak: Kees Wielstra (GB, 44 jaar), Rommy Kempenaar (Sociaal Links, 40) en Tom Bakker (SGP, 62). Wielstra en Kempenaar beginnen aan hun derde periode als wethouder. Bakker wordt voor het eerst wethouder, maar was jarenlang raadslid voor de SGP in Dantumadiel.

Installatie op 23 juni

De officiële installatie van het nieuwe college en van enkele nieuwe raadsleden is dinsdagavond 23 juni, tussen half negen en tien uur in het gemeentehuis in Damwâld. Daarna volgt nog – als de raad daar behoefte aan heeft – een debat over het nieuwe coalitie-akkoord.

“Dêr is de ôfrûne wiken yntensyf oer ûnderhannele. Sadwaande binne wy as kandidaat-wethâlders al aardich mei-elkoar yn de kunde kommen. Dan fiele jo ek wol oan, oft wy it mei-elkoar roaie kinne of net”, zegt Heeringa.

‘Heale baan’

Hij is van plan zijn functie van wethouder (“op papier wurdt it foar my in heale baan”) te combineren met zijn rechtenstudie in Groningen. “Dêr begjin ik nei de fakânsje mei myn tredde, en offisjeel lêste Bacholor-jier. Mar troch dy kombinaasje kin it wolris langer as ien jier duorje”, veronderstelt Heeringa. “Moai is wol dat ‘bestuurskunde’ en ‘bestuursrecht’ diel útmakket fan de stúdzje. Tink bygelyks oan it ‘Didam-arrest’. Dy kennis kin ik aanst ek yn de praktyk tapasse.”

Zijn deeltijdbaan van buschauffeur bij Qbuzz ‘sneuvelt’ wellicht, want Heeringa zet het werk van wethouder ‘mei stip op 1’. Vooral in de eerste maanden zal hij moeten investeren in voldoende kennis en ervaring, en het kennismaken met veel mensen binnen en buiten de gemeente, beseft de student-bestuurder. “Wichtige finânsjele stikken sille mear tiid fergje as guon oare ûnderwerpen”, veronderstelt hij.

‘Ynwenner fan Damwâld’

Heeringa hoeft niet ‘terug’ te verhuizen van Groningen naar Dantumadiel. “Offisjeel wenje ik yn Damwâld, deun by it gemeentehûs.” Een wethouder wordt namelijk geacht te wonen in de gemeente waar hij/zij wethouder is, zij het dat daar uitzonderingen op mogelijk zijn. (Een ‘ontheffing’ geldt dan altijd voor een jaar, maar mag door de gemeenteraad worden verlengd; red.).

Actueel

V.l.n.r: Bas Daanje (Firda), Jolianne Hellemans (Bibliotheken Noord Fryslân) en André Enter (Gemeente Leeuwarden).
Nieuwe samenwerking volwassenenonderwijs in Friesland van start Algemeen 58 minuten geleden
Kandidaat-wethouder Tieme Heeringa (FNP) wordt in Dantumadiel met slechts 20 jaar de jongste wethouder van Nederland ooit, is de verwachting.
Dantumadiel krijgt coalitie-akkoord én jongste wethouder van Nederland Algemeen 1 uur geleden
Met de feestelijke afronding bedanken Thús Wonen en haar projectpartners alle bewoners voor hun betrokkenheid en kijken zij met trots terug op een bijzonder project in Kollumersweach.
Feestelijke afronding dakvervanging 50 woningen in Kollumersweach Algemeen 1 uur geleden
Het aangepaste plan voor een groen gas-installatie van Sonac, met o.a. vier silo's van elk 20 meter hoog, parallel aan de Van Solcamastraat in Sumar. Op dit plaatje ontbreken de groenstrook en de bomen, die behouden blijven.
Raad Tytsjerksteradiel buigt zich wéér over Sonac-vergister Algemeen 3 uur geleden
Open tuin bij Passiflora in Drachten op zaterdag 20 juni.
Open tuin bij Passiflora op zaterdag 20 juni Algemeen 3 uur geleden
V.l.n.r. Bouwe de Boer, Koos Agtereek, Anne Wind en Michiel de Wit
Warmtenetten creëren ruimte voor woningbouw en energietransitie Algemeen 3 uur geleden
Profiteer nu van de WK ACTIES bij Tabak Keukens & Badkamers in Drachten.
Met Tabak Keukens & Badkamers scoor je altijd Algemeen 4 uur geleden
Van links naar rechts Tjeerd Jorna (Vriendschapscomité Dokkum -Crediton -Fulda), burgemeester Kramer, Lise Renske de Boer en Focko Visser ( Vriendschapscomité Dokkum-Crediton-Fulda)
Bonifatiusbeurs 2026 voor Lise Renske de Boer Algemeen 6 uur geleden
De onthulling van het bouwbord.
Bouwbord onthuld voor uitbreiding Kindcentrum De Opdracht in Ureterp Algemeen 7 uur geleden
Klaas van der Heide bezig met snoeiwerk in zijn tuin.
Klaas van der Heide legt ziel en zaligheid in zijn ‘Tuin Uit Liefde’ Algemeen 20 uur geleden
Het jubileum werd groots gevierd.
GV Maas viert 80 jarig jubileum Algemeen 21 uur geleden
Hylkje van Dellen in 'Us Tún' te Nijewier.
Us Tún in Nijewier herbergt een schat aan bloemen en planten Algemeen 22 uur geleden
Kom, geniet en vier de zomer met ons mee! Beeld van een voorgaand jaar.
Bad Billy Blue Festival – jouw zomer begint hier Algemeen 23 uur geleden
Schatkistgeheimen.
Voorleesavontuur in Bibliotheek Drachten Algemeen gisteren
Klaas van der Heide bezig met snoeiwerkzaamheden in zijn tuin in Twijzelerheide
Open Tuinenweekend laat Friesland volop bloeien Algemeen gisteren
Youth Design in Drachten.
Youth Design toont innovatiekracht van jonge makers in Drachten Algemeen 17 jun, 11:55