Het aangepaste plan voor een groen gas-installatie van Sonac, met o.a. vier silo's van elk 20 meter hoog, parallel aan de Van Solcamastraat in Sumar. Op dit plaatje ontbreken de groenstrook en de bomen, die behouden blijven.
Het aangepaste plan voor een groen gas-installatie van Sonac, met o.a. vier silo's van elk 20 meter hoog, parallel aan de Van Solcamastraat in Sumar. Op dit plaatje ontbreken de groenstrook en de bomen, die behouden blijven. Foto: Ingezonden

Raad Tytsjerksteradiel buigt zich wéér over Sonac-vergister

Algemeen

Het lijkt langzamerhand een ‘gebed zonder end’: de vergunningsprocedure voor een ‘groen gas-installatie’ bij Sonac in Sumar. De gemeenteraad van Tytsjerksteradiel bespreekt de kwestie vanavond – donderdag 18 juni 2026 in het ‘Iepen Poadium’ – voor de zoveelste keer, en donderdag 25 juni nogmaals.

Wat nu speelt is: moet de gemeenteraad een ‘zienswijze’ indienen tegen de provinciale ontwerp-vergunning, en zo ja, wat moet er dan in die ‘zienswijze’ staan? B. en w. geven een voorzet, de raad besluit er 25 juni over.

Ontwerp-vergunning

Aanleiding is dat er na drie jaar wachten een ontwerp-vergunning is van de provincie Fryslân voor de nieuwe installatie. Sonac vroeg de vergunning in april 2023 aan, maar daartegen kwam de gemeenteraad van Tytsjerksteradiel in het geweer. Er dreigde een deel van de boom- en groenzone te worden opgeofferd aan de nieuwe installatie, met (onder andere) drie silo’s van elk 24 meter hoog, parallel aan de Van Harinxmaweg.

Bedenkingen van de raad

In december 2023 besloot de gemeenteraad geen ‘verklaring van geen bedenkingen’ (vvgb) te geven, met andere woorden: de raad had wél bedenkingen tegen het plan. Op grond hiervan kwam er dan ook geen (ontwerp-)vergunning van de provincie Fryslân, die bij grote bedrijven met veel milieu-invloeden het ‘bevoegd gezag’ is.

Aangepast plan

Sonac besloot daarom het plan aan te passen. In plaats van drie grote silo’s van 24 meter hoog parallel aan de Van Harinxmaweg, was het nieuwe plan: vier silo’s van elk 20 meter hoog, parallel aan de Van Solcamastraat, dus als het ware ‘dwars’ op de Van Harinxmaweg’, plus nog flink wat kleinere silo’s, die vanaf de openbare weg niet of amper zichtbaar zullen zijn, omdat ze min of meer verstopt zullen staan achter de vier hoogste silo’s.

De gemeenteraad zag zich in januari 2026 min of meer gedwongen, (unaniem) in te stemmen met een ‘verklaring van geen bedenkingen’, maar merkte op dat er nog wel ongerustheid bestaat over de (milieu-)gevolgen van de te verwachten installatie.

De provincie Fryslân vindt het plan nu dusdanig, dat er volgens Gedeputeerde Staten (GS), op advies van de FUMO, geen Milieu-Effect-Rapport (MER) nodig is. GS erkennen dat het plan strijdig is met het huidige bestemmingsplan, maar vinden dit niet onoverkomelijk.

Insprekers

Het college van b. en w. van Tytsjerksteradiel heeft inmiddels een ‘ontwerp-zienswijze’ geschreven. Daarover kan vanavond worden ingesproken. Twee min of meer ‘erkende’ insprekers hebben zich al gemeld: voormalig apotheker Jan Riemersma en voormalig wethouder van Leeuwarden, nu inwoner van Hurdegaryp, Jan Atze Nicolai (namens Stichting Zuiver).

Geurhinder

Omdat de nieuwe installatie er nog niet staat, zijn de berekeningen over de te verwachten geuroverlast van de nieuwe installatie (deels) gebaseerd op aannames, deels op ervaringen met twee soortgelijke installaties van Sonac, in Son (Noord-Brabant) en in België. Daarom dringt het college aan op monitoring (het ‘meten’) van de geur(hinder) in de eerste jaren na het in gebruik nemen van de installatie.

Bovendien moeten er volgens b. en w. ‘pro-actief’ lagere geurnormen worden vastgelegd dan voor de huidige Sonac-vestiging. Oftewel: de nieuwe groen gas-installatie moet er toe bijdragen, dat omwonenden van Sonac in Sumar minder last krijgen van stank.

Giftige stoffen

Ook willen b. en w. dat vaker dan één keer per jaar wordt gemeten, welke stoffen er vrij komen van de nieuwe installatie, als die eenmaal draait. Dit met het oog op de gezondheid van omwonenden.

In de ontwerp-zienswijze van de gemeente staat: “Het is bekend dat het verhitten en vergisten van organisch materiaal leidt tot de afbraak van eiwitten, vetten en zwavelhoudende aminozuren en dat daarbij sprake kan zijn van de vorming van vluchtige organische koolwaterstoffen, zwavelverbindingen en stikstofverbindingen, zoals mercaptanen, waterstofsulfide (H₂S) en amines.” (De eerste twee soorten kunnen sterk stinken naar bijvoorbeeld rotte eieren; amines zijn afgeleid van ammoniak; red.).

B. en w. willen op grond hiervan “een meer specifiek onderzoek” naar deze stoffen. Als dat er niet komt, “vragen we ons af of het besluit voldoende inzicht geeft en of via vergunningverlening voldoende bescherming in het kader van luchtkwaliteit voor de omwonenden wordt geboden.”

Klachten omwonenden

De procedure voor klachten van omwonenden van Sonac in Sumar dient te worden aangescherpt, aldus b. en w. Communicatie van Sonac met ‘de omgeving’ moet verplicht in de vergunning komen te staan, luidt het voorstel. Klagers dienen een terugmelding te krijgen en Sonac dient over klachten te communiceren op de eigen website, stellen b. en w. voor. Dit kan “meer begrip over en weer” tot stand brengen, verwacht het college.

Actueel

De overhandiging van de cheque aan het Jeugdfonds voor Sport & Cultuur Fryslân. Van links naar rechts op de foto: Sjoerd Radersma en Karel Hellinga (beiden Bonifatiuscup), Elissa Halbesma en Henk de Jong (namens Jeugdfonds).
Opbrengst verloting Bonifatiuscup naar Jeugdfonds Algemeen 1 uur geleden
Evert van de Veen.
Bijzonder orgelconcert door Evert van de Veen in Martinikerk Bolsward Algemeen 3 uur geleden
Krokusjes
Bloembol van het jaar 2026: de krokus luidt het voorjaar in Algemeen 5 uur geleden
Vierkant Veldwerk.
Short Film Festival in Natuurmuseum Fryslân Algemeen 6 uur geleden
Senior docent Dr. Annette Plantinga en docent Verpleegkundige & mantelzorger Ineke Postma-de Vries NHL Stenden Hogeschool
Goede dementiezorg begint bij de vraag: wie was deze persoon vóór de ziekte? Algemeen 7 uur geleden
Het blijft nog even zonnig en warm!
Maandverwachting: kans op nazomerweer neemt vanaf zondag toe Algemeen 8 uur geleden
Wie een lot koopt, steunt rechtstreeks een vereniging én maakt kans op een prijs.
Groot aantal verenigingen uit Friesland vanaf 19 september in actie tijdens Grote Clubactie Algemeen 10 uur geleden
MAYTE
Het gaat goed met de Friese muziekscene! Algemeen gisteren
De oerlanging fan it startpakket op Comenius Mariënburg yn Ljouwert.
Skoallen kinne los mei nije kearndoelen Fryske taal en kultuer Algemeen 17 sep, 15:45
Kerk beschadigd door brand in Gytsjerk.
Kerk beschadigd door brand in Gytsjerk Algemeen 17 sep, 14:07
Een uniek en groen dagje uit langs de prachtige Friese Waddenkust.
Tiende editie Wad’n Strúnrûte begin oktober Algemeen 17 sep, 14:02
Een spin!
Samen op ontdekkingstocht Algemeen 17 sep, 11:48
Een pompoen brengt sfeer in huis, op welke manier ook!
Wat kun je allemaal doen met een pompoen? Algemeen 17 sep, 10:15
Grutte Tsjerke in Ternaard.
Beweeg Mee Algemeen 17 sep, 08:30
Interieurspecialist Jolanda Overzet tijdens een adviesgesprek.
Van Huitema Woninginrichters naar Aanhuis.nl Drachten Algemeen 16 sep, 17:35
Scheidsrechters zijn onmisbaar voor het amateurvoetbal.
COVS Drachten start begeleiding beginnende voetbalscheidsrechters Algemeen 16 sep, 16:16