Ruim ook in je eigen buurt het zwerfafval op.
Ruim ook in je eigen buurt het zwerfafval op. Foto: Magnific

Inschrijving geopend voor nieuwe ronde ‘Schoon Belonen Leeuwarden’

Algemeen

Maatschappelijke organisaties in de gemeente Leeuwarden kunnen zich opnieuw inschrijven voor ‘Schoon Belonen Leeuwarden’. Na een succesvolle eerste ronde start de gemeente weer met het initiatief waarbij organisaties een gebied adopteren en daarin zwerfafval opruimen.

Sportverenigingen, scholen, wijkpanels en andere maatschappelijke organisaties kunnen zich aanmelden voor de periode van september 2026 tot en met augustus 2028. Deelnemers ontvangen € 800 per gebied per jaar voor hun inzet.

Succesvolle eerste ronde

Sinds de start van Schoon Belonen in september 2024 doen inmiddels 45 maatschappelijke organisaties mee. Samen hebben zij 78 gebieden verspreid over de gemeente geadopteerd. De inzet levert zichtbaar resultaat op. In totaal zijn al ruim 2.700 zakken zwerfafval opgeruimd door deelnemers. Het werkelijke aantal ligt waarschijnlijk nog hoger, doordat een deel van de deelnemers gebruikmaakt van een Schone Buurtpas of een eigen container. Wethouder Gijs Jacobse is enthousiast over het initiatief. “Het is mooi om te zien hoeveel organisaties en vrijwilligers zich inzetten voor een schone leefomgeving. Samen maken we buurten schoner én prettiger.”

Samen werken aan een schone omgeving

Deelnemende organisaties organiseren minimaal één keer per maand een opruimactie in hun eigen gebied. Naast een schonere leefomgeving zorgt het initiatief ook voor ontmoeting en betrokkenheid in buurten en dorpen. Dat merken deelnemers zelf ook. “Het mooie is dat mensen er echt plezier in hebben. We krijgen veel positieve reacties, en onze groep groeit omdat anderen ons zien en mee willen doen.” Een andere deelnemer vertelt: “Je bent lekker buiten, beweegt wat, en het is nog gezellig ook. Met elkaar kun je echt veel bereiken, en dat geeft een goed gevoel!”

Inschrijven

Maatschappelijke organisaties uit de gemeente Leeuwarden kunnen zich aanmelden tot en met 7 juni 2026 via de website van de gemeente. De startavond vindt plaats op 9 juni 2026. Tijdens deze avond worden de schoongebieden definitief verdeeld.

Meer informatie en aanmelden via gemeente Leeuwarden

Dokkum
Oudste en meest befaamde roeimarathon van Friesland viert jubileum Algemeen 4 uur geleden
Bijeenkomst 19 mei over Parkinson Boksen in 't Koartling te Buitenpost.
Bijeenkomst 19 mei over Parkinson Boksen Algemeen 5 uur geleden
Slach om de Skierstins.
Middeleeuwen herleven rond de Skierstins: “Hoe seach it der doe út?” Algemeen 7 uur geleden
Start regionale campagne Werkcentrum Fryslân: voor vragen over werk.
Start regionale campagne Werkcentrum Fryslân: voor vragen over werk Algemeen 8 uur geleden
Opzichter Anton Huitema al ruim 37 jaar werkzaam bij It Fryske Gea in het Nationaal Park de Alde Feanen.
Vier de natuur in Nationaal Park De Alde Feanen Algemeen 22 uur geleden
Het Lauwersmeergebied staat bekend om zijn uitgestrekte natuur.
Dag van het Nationaal Park in het Lauwersmeergebied Algemeen gisteren
Doe ook mee met deze sportieve én gezellige activiteit!
DE FCJT Survival bij De Grote Wielen Algemeen gisteren
Dekema State in Jelsum.
Dekema State ‘ín love’ Algemeen 13 mei, 14:20
Wethouder Robin Hartogh Heys van de Lier van Smallingerland:
(Nog) geen verplicht puntensysteem klimaataanpak Smallingerland Algemeen 13 mei, 13:28
Opzichter Anton Huitema bij rietopslag. Riet is van cruciaal belang voor It Fryske Gea, zowel ecologisch als cultuurhistorisch. Het fungeert als een onmisbare habitat voor talloze vogels en dieren, zuivert het water en voorkomt dat open veengebieden dichtgroeien.
Opzichter Anton Huitema: “Geniet van De Alde Feanen, maar wel met respect voor de natuur” Algemeen 13 mei, 13:00
Wie naar de bloemetjesmarkt gaat, of naar een ander evenement: regen- en of regenkleding maar aan!
Weekendweer: koud en vaak nat tijdens Hemelvaart Algemeen 13 mei, 12:01
Afbeelding
Bouwen op Friese bodem: hoe projecten de zachte ondergrond te lijf gaan Zaken 13 mei, 11:39
Ga ook mee op insectensafari!
Dag van het Nationaal Park in het Drents-Friese Wold Algemeen 13 mei, 11:23