
Wat gaan we doen in de meivakantie?
AlgemeenMeivakantie activiteiten bij De Sûkerei
In de meivakantie zijn er allerlei kinderactiviteiten bij openluchtmuseum “De Sûkerei” in Damwâld. Zo is er een puzzelspeurtocht door het cichoreimuseum, de wâldhúskes en de poldermolen. Na afloop van de speurtocht en bij een goede oplossing mogen kinderen grabbelen in de grabbelton.
Tevens zijn er binnen en buiten allerlei oud-Hollandse spelletjes, zoals hinkelen, steltlopen, gatenkaas, enz. In het bezoekerscentrum kunnen kleurplaten worden gekleurd. Voor de ouders en bezoekers zijn er rondleidingen.
Er is van alles te doen voor jong en oud. Ervaar de sfeer van toen, van harte welkom in de meivakantie!
Openluchtmuseum “De Sûkerei”, Trekwei 8a in Damwâld. Geopend vanaf 22 april t/m 5 mei van 13.30-17.00 uur, maandags gesloten. Meer informatie op www.desukerei.nl
Spitkeet Streekmarkt
Op zondag 3 mei organiseert Openluchtmuseum De Spitkeet voor het eerst een eigen streekmarkt! Het museumterrein vormt het decor voor een sfeervolle markt waar bezoekers kunnen genieten van lokale producten, kleine demonstraties en ontmoetingen met regionale makers. De streekmarkt biedt een warme, authentieke sfeer en is overzichtelijk opgezet, waardoor bezoekers op een ontspannen manier kunnen rondkijken. Er is genoeg te ontdekken en te proeven, en de markt vormt bovendien een mooie aanvulling op een bezoek aan het museum. Zo ontstaat een afwisselend en gemoedelijk dagje uit in een historisch decor.
Openluchtmuseum De Spitkeet nodigt jong en oud van harte uit om zich op zondag 3 mei tussen 11:00 en 17:00 uur te laten onderdompelen in eenvoud, ambacht en de rijkdom van lokale cultuur.
Oproep aan standhouders
Wil jij als standhouder aanwezig zijn op deze allereerste streekmarkt? We zoeken makers, producenten en ambachtslieden die hun streekproducten of vakmanschap willen presenteren. De kleinschalige en sfeervolle opzet biedt een mooie gelegenheid om bezoekers op een laagdrempelige manier kennis te laten maken met jouw producten of ambacht.
Aanmelden kan t/m vrijdag 19 april via communicatie@despitkeet.nl
Na aanmelding ontvang je alle praktische informatie en het inschrijfformulier. Doe je mee? Samen maken we van deze eerste editie een mooie regionale ontmoetingsplek! Volg Openluchtmuseum De Spitkeet voor het laatste nieuws via: Facebook: facebook.com/DeSpitkeet Instagram: @DeSpitkeet Website: www.despitkeet.nl
Gratis sloepvaart in Earnewald naar Lancaster Monument De Zwaluwhaven op zondag 3 mei
Vaar gratis mee op zondagmiddag 3 mei in een sloep met schipper naar het oorlogsmonument ‘De Zwaluwhaven’ in Nationaal Park de Alde Feanen
De route duurt ongeveer een uur en voert door het beschutte gedeelte van Nationaal Park De Alde Feanen. Halverwege de route passeer je ‘De Zwaluwhaven’ in de Neare Saiter. In de nacht van 4 op 5 september 1942 stortte bij de Neare Saiter de Lancaster R5682 neer. Van de 7 bemanningsleden overleefden 3 de crash niet. Als eerbetoon is het monument ‘De Zwaluwhaven’ onthuld. ‘De Zwaluwhaven’ staat symbool voor: de zwaluw als symbool voor thuiskomen, de zwaluw als voorspeller van het weer, een 32 meter lange wand, zo breed was het vliegtuig, 251 nestgaten, 251 vliegtuigen vertrokken die nacht, 12 nestgaten zijn dicht, 12 vliegtuigen keerden die nacht niet terug.
Wil je meer weten over dit monument dan kun je na de sloepvaart een bezoek brengen aan de vrij toegankelijke expositie ‘Geraakt! De laatste vlucht van Lancaster R5682’, De Stripe 12 a, Earnewâld (achter het Skûtsjemuseum).
Datum: zondag 3 mei 2026
Aanvang: Iedere 15 minuten een afvaart tussen 12.00 – 16.00 uur (iedere afvaart duurt ongeveer een uur)
Locatie: Aanmelden bij Toeristenbureau Earnewâld.
Deelname is gratis.
Het monument kent prachtige details. Zo is het monument opgebouwd uit Engelse bakstenen, wat perfect past in de natuurlijke omgeving van Nationaal Park de Alde Feanen. De nestgaten zijn gevuld met metalen capsules voorzien van een boodschap. En het materiaal van de capsules bestaat uit de omgesmolten onderdelen van het opgegraven vliegtuig. Zelfs de grootte van de Engelse Lancaster was van inspiratie voor Nynke Rixt Jukema. De 32 meter brede zwaluwhaven heeft dezelfde spanwijdte als de gecrashte bommenwerper.
Deze activiteit is onderdeel van de zomeractiviteiten die in Earnewâld onder de noemer ‘Eltse snein wat by d’ein!’ worden georganiseerd. De middenstand en lokale verenigingen organiseren elke zondagmiddag vanaf mei t/m september een activiteit die plaatsvindt in en om het centrum van Earnewâld.
Tijd om eropuit te trekken met It Fryske Gea
In de meivakantie organiseert It Fryske Gea een uitgebreid programma voor kinderen die de natuur willen ontdekken. Verspreid door de provincie zijn er leerzame én avontuurlijke excursies onder begeleiding van ervaren gidsen.
Zo kunnen kinderen bijvoorbeeld uilenballen pluizen en ontdekken wat een uil heeft gegeten, op zoek gaan naar sporen van wilde dieren of waterdiertjes vangen en onderzoeken. Ook zijn er actieve uitjes, zoals wadlopen, speurtochten in het bos en vaartochten door moerasgebieden. Voor jonge natuurliefhebbers die van creativiteit houden, worden er soms ook workshops natuurfotografie georganiseerd.
Belangrijk om te weten: voor een groot deel van de activiteiten is aanmelden vooraf verplicht, omdat er maar een beperkt aantal plekken beschikbaar is. Zo blijft het overzichtelijk en krijgen alle deelnemers voldoende aandacht. Wie mee wil doen, doet er dus goed aan om zich op tijd op te geven via de website.



















