
“Nog geen geschikte locatie voor azc in Noardeast-Fryslân”
AlgemeenEr is in de gemeente Noardeast-Fryslân nog geen goede locatie gevonden voor een azc (asielzoekerscentrum). Dat schrijven b. en w. aan de gemeenteraad. In de vorig jaar gevormde coalitie was afgesproken, dat de gemeente zou zoeken om een geschikte plek voor een opvanglocatie voor honderd asielzoekers.
De afgelopen maanden is breed gezocht naar een passende locatie binnen de gemeente. “Om sels rezjy te hawwen op dit proses en rap helpe te kinnen, hawwe wy nei alle grûnen en gebouwen sjoen dy’t eigendom binne fan de gemeente”, vertelt wethouder Lysbeth Vellinga (CU). “Mar spitigernôch komme wy ta de konklúzje dat gjin inkelde lokaasje op koarte termyn beskikber en klear wêze kin foar in azc.”
Vol stroomnet
Het volle stroomnet vormt bij veel nieuwe projecten een groot obstakel. Daarom werd in de zoektocht naar een locatie de eis gesteld dat er op de locatie al een stroomaansluiting moest zijn. Ook is er rekening gehouden met de eisen van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA), zoals de grootte van de locatie en de afstand tot voorzieningen als scholen en supermarkten.
Daarnaast moest het college rekening houden met de door de raad aangenomen motie dat de in 2024 in beeld gebrachte locaties niet meer in aanmerking genomen mochten worden.
“In morele ferplichting”
Vellinga: “Wy wiene fan doel dit jier noch in foarkarslokaasje foar te lizzen oan de gemeenteried en it COA. Mar dat sil dizze riedsperioade net mear slagje, sa realistysk moatte wy wêze. Dêr baal ik fan.” Ze noemt dit “in enoarme domper.”
Toch blijft het college kijken wat er op korte en langere termijn wel mogelijk is. “Wy fine noch altyd dat wy as gemeente ús bêst dwaan moatte om by te dragen oan in oplossing foar de asylkrisis. Dêrom bliuwe wy sykjen nei mooglikheden. It is in wichtige koälysjeôfspraak. Mar noch wichtiger: it is in morele ferplichting om minsken te helpen dy’t yn need binne. It soe dy sels mar oerkomme.”



















