Houd de warmte vast tijdens de winter met een goed geïsoleerd huis.
Houd de warmte vast tijdens de winter met een goed geïsoleerd huis. Foto: Freepik

Je huis verduurzamen met hulp van subsidies

Algemeen

Steeds meer huiseigenaren zijn bezig met het verduurzamen van hun woning. Niet alleen omdat het bijdraagt aan een beter klimaat, maar ook omdat het direct merkbaar is in het wooncomfort en op de energierekening. Een goed geïsoleerd huis houdt de warmte in de winter langer vast en blijft in de zomer koeler. Toch vormt de investering vaak een drempel. Precies om die reden is er de landelijke Investeringssubsidie Duurzame Energie en Energiebesparing (ISDE), die het verduurzamen een stuk betaalbaarder maakt.

Via de ISDE kunnen woningeigenaren een tegemoetkoming krijgen voor verschillende isolatiemaatregelen. Denk aan het isoleren van spouwmuren, gevels, vloeren of het dak. Ook het vervangen van enkel glas door hoogwaardig HR++ of zelfs triple glas valt hieronder. Sinds 2025 is het subsidiebedrag voor veel maatregelen bovendien verhoogd. Zo wordt het aantrekkelijker om te kiezen voor duurzame, vaak biobased materialen zoals vlas of houtvezel. Voor wie zijn huis grondig wil aanpakken, is er nog een extra stimulans: combineer je twee maatregelen binnen twee jaar, bijvoorbeeld dakisolatie en HR++-glas, dan verdubbelt de subsidie per maatregel.

De regeling is breed toegankelijk. Voorwaarde is wel dat het werk door een erkend bedrijf wordt uitgevoerd. Dat bedrijf levert de factuur en de juiste meldcode, waarna de subsidieaanvraag digitaal kan worden ingediend bij de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO). Daarbij vraagt de overheid om bewijsstukken, zoals foto’s van de werkzaamheden. Dit klinkt misschien omslachtig, maar het is een manier om te waarborgen dat het geld goed terechtkomt en dat er echt wordt geïnvesteerd in energiebesparing.

Dat de subsidie populair is, blijkt uit de forse budgetten die de komende jaren beschikbaar blijven. In 2025 is er ruim een half miljard euro vrijgemaakt. Daarmee wil de overheid zoveel mogelijk woningeigenaren over de streep trekken om hun huis toekomstbestendig te maken. Gemeenten en provincies bieden vaak aanvullende regelingen, die te combineren zijn met de landelijke ISDE. Het loont dus om vooraf goed te onderzoeken welke mogelijkheden er allemaal zijn.

Een huis verduurzamen is geen kleine stap, maar met de juiste informatie en financiële steun hoeft het ook geen onmogelijke opgave te zijn. De ISDE maakt het verschil tussen uitstel en actie. Wie nu investeert in isolatie, profiteert direct van lagere energiekosten, meer comfort en een beter energielabel. En misschien wel het belangrijkste: je draagt bij aan een duurzamere toekomst – voor jezelf en voor de generaties na ons.

Bron: www.rvo.nl

Actueel

Voorbereidende werkzaamheden voor het plaatsen van zonnepanelen op de voormalige waterwinplas Skûlenboarch.
Provincie Fryslân keurt nieuwe natuurtoets zonnepanelenpark Skûlenboarch goed Algemeen 18 minuten geleden
Wil jij ook een kind twee weken opvangen tijdens de zomervakantie?
Dringend vakantiegezinnen gezocht in Groningen, Friesland en Drenthe Algemeen 47 minuten geleden
Molenaar Paul Drent voor de Ypey Mole bij de Ryptsjerksterpolder.
Een draaiend stukje geschiedenis in Ryptsjerk Algemeen 2 uur geleden
Het graspollenseizoen is begonnen!
Hooikoortsseizoen: grassen komen massaal tot bloei Algemeen 3 uur geleden
Tour de Bier bij Auke Vellinga.
Tour de Boer-excursie in Marrum: Gean ek ris mei it fjild yn! Algemeen 5 uur geleden
Molenaar Marco Kraal bij de Hantumermolen. Te bezichtigen tijdens de nationale molendagen van 2026.
Hantumermolen heeft in Marco Kraal een verrassend jonge molenaar Algemeen 6 uur geleden
Doe ook (weer) mee met de Dokkumer Avond Vierdaagse!
Dokkumer Avond Vierdaagse Wandeltochten 2026 Algemeen 8 uur geleden
Een trouwerij in stijl.
Alde Maaie bij museum De Sûkerei Algemeen gisteren
De Hege Stins.
Inspirerende en verbindende avond in Eastermar Algemeen gisteren
Het organisatieteam Bonifatiuscup 2026, v.l.n.r.: Karel Hellinga, Petronella de Boer, Jacob Haakma, Geeke Draijer, Sjoerd Radersma, Janneke Dijkstra, Stephan Overkempe en Sonja Louwsma.
Bonifatiuscup pakt uit met jubileumeditie op het Tolhuispark Algemeen 5 mei, 13:43
Tjalling Werkman en Frank van Dijk (r).
Koning Willem-Alexander schenkt portret van Friese vormgever in bruikleen aan gemeente Noardeast-Fryslân Algemeen 5 mei, 12:32
Sterk optreden van Dyon van der Bie in Oschersleben bekroond met podium en rookieprijs.
Sterk optreden van Dyon van der Bie in Oschersleben bekroond met podium en rookieprijs Algemeen 5 mei, 12:29
Vocalibre brengt Italiaanse barok tot leven in Drachtster kerk
Vocalibre brengt Italiaanse barok tot leven in Drachtster kerk Algemeen 5 mei, 11:00
Oud en jong beleefde een onvergetelijke dag met records, in zwemcentrum De Welle in Drachten
Spanning in en rond het water en records bij zwembad De Welle in Drachten Algemeen 5 mei, 10:00
Nog plaats voor ondernemers bij Broodfondsen in Friesland.
Nog plaats voor ondernemers bij Broodfondsen in Friesland Algemeen 5 mei, 08:30
Molen de Zwaluw open op 9 mei 2026 Nationale Molendag.
Molen de Zwaluw open op 9 mei Nationale Molendag Algemeen 4 mei, 17:00