Drie raadsfracties (FNP, VVD en BVNL, van voor naar achter tegen de klok in) beraden zich nader tijdens een schorsing van het debat over de vergister.
Drie raadsfracties (FNP, VVD en BVNL, van voor naar achter tegen de klok in) beraden zich nader tijdens een schorsing van het debat over de vergister. Foto: Actief Media

Raad in Burgum wil (nog) geen vergister bij Sonac in Sumar

Algemeen

Er komt vooreerst geen vergister bij Sonac in Sumar. Een ruime meerderheid van 18 van de 23 raadsleden in Tytsjerksteradiel vindt dat er nog te veel vragen zijn over zo’n vergister. Bovendien zijn de volgens het plan drie grootste vergistertanks van 24 meter hoog en 25 meter breed te groot om in het landschap te passen, aldus diverse raadsleden.

Opvallend was dat de raadsfracties van CDA, PvdA-GL en CU verdeeld stemden. De fracties van FNP, BVNL, VVD en D66 bleken al snel tegen het plan voor de nieuwe vergister te zijn, vanwege mogelijke gezondheidsrisico’s en mogelijke toename van geuroverlast, en vanwege aantasting van het landschap.

Secuur onderzoek

Een motie van de VVD om de provincie Fryslân te vragen secuur te onderzoeken wat er tegenwoordig bij Sonac uit de pijpen komt en wat hiervan de gevolgen zijn, qua geuroverlast en qua gezondheid, werd unaniem aangenomen.

Het raadsbesluit betekent niet dat er beslist geen vergister komt. Sonac kan een zienswijze indienen tegen het raadsbesluit en kan later ook nog naar de rechter stappen, zegt wethouder Berber van Zandbergen (PvdA-GL). Het is overigens eerst aan de provincie Fryslân om zich uit te spreken over het raadsbesluit, omdat een milieuvergunning voor een vergister bij Sonac een provinciale kwestie is.

“It komt grif wer”

Een motie van VVD en BVNL om helemaal af te zien van een vergister in Sumar en Burgum, werd door de rest van de raad verworpen. Dit betekent dat Sonac er ook voor kan kiezen, een plan te maken voor een kleinere vergister. “Dit ûnderwerp komt grif noch werom yn de gemeenteried”, zei burgemeester Jeroen Gebben.

De gemeenteraad debatteerde donderdagavond 14 december 2023 in de publiekshal van het gemeentehuis in Burgum, om zo voldoende plek te hebben voor de belangstellenden. VVD-raadslid Dineke Wagenaar merkte meteen na het raadsbesluit op, dat er bij het publiek onduidelijkheid was over wat er precies was besloten. “Foar de dúdlikens: de ried hat gjin ‘verklaring van geen bedenkingen’ ôfjûn!” Toen volgde een bescheiden applaus in de zaal.

De Poptaschat.
Fries Museum werpt nieuw licht op Friese zilverschat die de wereld veroverde Algemeen 5 uur geleden
De Dorpskerk van Sumar.
Kwartettekoar yn Sumar Algemeen 7 uur geleden
Een scene uit Utrikke.
Theatervoorstelling Útrikke komt naar Jubbega Algemeen 8 uur geleden
Willeke Smits.
Orgelconcert Willeke Smits op vrijdag 1 mei in Grote Kerk Drachten Algemeen 10 uur geleden
Een smid in actie.
Terug in de tijd met oude ambachten in Blije Algemeen 12 uur geleden
Familie van der Vijver.
Samen vieren op de Markt Algemeen 25 apr, 15:38
Jack Bottleneck & Rik Meijer.
Jack Bottleneck & Rik Meijer rauw en authentiek Algemeen 25 apr, 12:59
Smallingerland schaft de hondenbelasting misschien af, maar vooreerst nog niet.
Smallingerland schaft hondenbelasting (nog) niet af Algemeen 25 apr, 11:56
Kom ook naar de filmhuisavond!
Feestelijke laatste filmhuisavond in Dokkum Algemeen 25 apr, 10:27
De Spitkeet.
Wat gaan we doen in de meivakantie? Algemeen 25 apr, 10:11
Op pad met natuurgids in Feanwâlden.
Op pad met natuurgids in Feanwâlden Algemeen 25 apr, 08:30
500 tulpen vormen bloemenkunstwerk voor Keningsdei in Dokkum
500 tulpen vormen bloemenkunstwerk voor Keningsdei in Dokkum Algemeen 24 apr, 18:00
Tijdens de Frije Cross Blije legde de Hea-caravan van Omrop Fryslân het lootje.
“De Moaiste Sneon Foar ‘e Boufak” voor de achttiende keer! Algemeen 24 apr, 17:00