Actievoerders op de zeedijk bij de Waddenzee nabij Holwerd.
Actievoerders op de zeedijk bij de Waddenzee nabij Holwerd. Foto: Merlijn Torensma / Milieudefensie

Actievoerders bouwen symbolische dijk voor de Waddenzee tijdens manifestatie tegen nieuwe gasboringen

Algemeen

Zeshonderd mensen waren vanmiddag aanwezig bij een manifestatie van de Waddenvereniging en Milieudefensie in Holwerd, tegen de voorgenomen gaswinning onder de Waddenzee door Shell. In mei 2021 bepaalde de rechter dat Shell zijn uitstoot met bijna de helft moet verminderen in 2030. 

Nine de Pater, campagneleider Milieudefensie: “Shell brengt mensenlevens in gevaar als het bedrijf het vonnis van de rechter niet uitvoert. Boren onder de Waddenzee staat haaks op het vonnis. Daarnaast is dit UNESCO Werelderfgoed, dat is de laatste plek om nieuwe aardgaswinning te starten. Deze manifestatie laat zien dat Milieudefensie daar zeker niet alleen in staat.” Frank Petersen van de Waddenvereniging, somde in zijn speech nog 18 redenen waarom er niet geboord zou moeten worden terhoogte van Ter Naard.

Bewoners en activisten uit het hele land hebben een dijk van 1 meter gebouwd bij het beeld ´Wachten op hoog water´ op de Waddendijk bij Holwerd. Ook werd er een menselijke slinger gemaakt door de honderden aanwezigen. De slinger en de zandzakken staan symbool voor strijd tegen de gevaarlijke zeespiegelstijging die door klimaatverandering wordt veroorzaakt. De Friese Luchtfietser Dirk Kuiken was ook aanwezig: “Ik ben hier opgegroeid. Het wad is een bijzondere plek en een uniek natuurgebied dat we moeten beschermen. Het doet mij pijn dat deze gasboringsplannen überhaupt nog op tafel liggen. Deze actie is een sterk signaal om dit direct van tafel te vegen.”

De actie is in goed overleg met de lokale natuurbeheerders georganiseerd. De deelnemers komen uit onder meer Eindhoven, Leeuwarden, Groningen, Amsterdam en uit Duitsland, waar ook actie wordt gevoerd tegen gasboringen in de Wadden.

Kom je meedoen?
FJOER! zoekt melodiespelers Algemeen 17 uur geleden
Het team van juwelier Kooi.
50 jaar Kooi Juwelier Algemeen 18 uur geleden
De brandweerkazerne in Drachten met links de zichtbare bewakingscamera. Rechts als inzet een bewakingscamera.
Friese brandweerkazernes extra beveiligd na golf van inbraken 112 20 uur geleden
Een uitgebreide selectie aan verschillende appelsoorten te vinden tijdens de oogstdag op De Kruidhof.
Gezellig Oogstfeest voor jong en oud op De Kruidhof Algemeen 22 uur geleden
Feriël Werners (links) op dwarsfluit en rechts pianist Sterre Hond.
Veelbelovend talent in de Maartenskerk te Kollum Algemeen 29 sep, 17:00
Maak je eigen halloween pompoen bij de Wrottersploech in Drachten. Foto ter illustratie.
Pompoen feest bij de Wrottersploech Algemeen 29 sep, 15:00
Gezien in Burgum, de Grote Zwam.
Hoe gevaarlijk zijn dodemansvingers, duivelseieren en urn van de duivel? Algemeen 29 sep, 13:00
Jong pianotalent speelt in winkel Ruiterhuis Joh. Bosgra.
Jong pianotalent in winkel Ruiterhuis Joh. Bosgra Algemeen 29 sep, 12:00
Gerrie, Amber en Rhodé showen hun Medal for Excellence van WorldSkills Shanghai 2026.
Drie Friese mbo-talenten winnen Medal for Excellence op WK beroepen in Shanghai Algemeen 29 sep, 11:00
Geslaagde slotpartij Kf de Trije Doarpen
Geslaagde slotpartij Kf de Trije Doarpen Algemeen 29 sep, 10:00
Ondernemers worden regelmatig slachtoffer van een ransomware cyber malware attack.
Noord-Nederland maakt vuist tegen cybercrime tijdens actieweek ‘Echt niet vandaag’ Algemeen 29 sep, 08:30
Lieuwe Booi (midden) uit Rottevalle wordt verrast met een Koninklijke Onderscheiding. Rechts burgemeester Fred Veesntra van Smallingerland.
Lieuwe Booi uit Rottevalle wordt verrast met een Koninklijke Onderscheiding Algemeen 28 sep, 17:00
De Schierstins met als inzet Jan Boerstoel..
Theun de Vrieslezing 2026 door tekstschrijver Jan Boerstoel Algemeen 28 sep, 15:00