Gytha te Nijenhuis (17) leest gedicht op de Dam

Algemeen

Het is een kort gedicht van slechts twaalf regels en drie strofen, maar krachtig geschreven. Het begint met de heldere regel: 'Het liefst willen we vergeten', en eindigt met een: 'Ze blijven voortbestaan in ons'. Het is haar eerste gedicht, geschreven op school, bij een dichtwedstrijd met het thema 'herdenken'. Dat ze zou winnen had ze niet verwacht, zegt de VWO-leerling aan het christelijk gymnasium Beyers Naudé.



SURHUISTERVEEN / AMSTERDAM - De 17-jarige Gytha te Nijenhuis uit Surhuisterveen mag vrijdagavond 4 mei op de Dam in Amsterdam haar winnende gedicht voordragen bij de Nationale Dodenherdenking.

Koning Willem-Alexander en koningin Máxima zijn vrijdagavond traditioneel aanwezig bij de herdenkingsbijeenkomst in De Nieuwe Kerk in Amsterdam. Auteur Daan Heerma van Voss spreekt hier de 4 mei-voordracht uit. Aansluitend leggen de koning en de koningin de eerste krans bij het Nationaal Monument op de Dam.

Om 20.00 uur volgen de twee minuten stilte en de voordracht van Gytha te Nijenhuis (17 jaar) uit Surhuisterveen, winnaar Dichter bij 4 mei 2018. Directeur Kim Putters van het Sociaal en Cultureel Planbureau houdt de toespraak op de Dam. De NOS zendt de Nationale Herdenking tussen 18.45 uur en 20.25 uur live uit op NPO 1.

Na de herdenkingen zijn er onder de noemer Theater Na de Dam in het hele land theatervoorstellingen te bezoeken, waarin oorlog en vrijheid de centrale thema's zijn. Dit is onder andere het geval in MFC Het Spectrum in Burdaard. De Nationale Viering Bevrijding start dit jaar in Leeuwarden, Culturele Hoofdstad van Europa 2018. Filosoof en publicist Stine Jensen verzorgt de 5 mei-lezing, in aanwezigheid van premier Mark Rutte, commissaris van de Koning Arno Brok en de voorzitter van het Nationaal Comité Gerdi Verbeet. De 5 mei-kinderlezing wordt gehouden door de 10-jarige Naomi Maneka uit Leeuwarden.

Aansluitend houdt premier Rutte een toespraak op Bevrijdingsfestival Fryslân, waarna hij om 13.30 uur het Bevrijdingsvuur ontsteekt.

Deze week keert de Spoedeisende Hulp (SEH) samen met Dokterswacht Friesland terug naar de vernieuwde locatie.
Één ingang voor Spoedeisende Hulp en Dokterswacht Algemeen 7 uur geleden
Bert Wiersema (hier voorlezend uit een van zijn boeken) met daarnaast de boekcover van zijn nieuwste boek.
Honderdste boek voor Bert Wiersema: schrijver blijft boeien met avontuur en historie Algemeen 10 uur geleden
Opvang en onderswijs samen op één plek bij CBS De Arke in Burgum.
Opvang en onderwijs samen op één plek bij CBS De Arke in Burgum Algemeen 11 uur geleden
Kunstweekend in Beetsterzwaag
Kunstweekend Beetsterzwaag zet perspectief centraal Algemeen 12 uur geleden
Een deel van de projectgroep met v.l.n.r. Jort Tibbesma, Rosa Poppe en Kim de Boer.
Derde editie ONT Zomeravondvoetbal staat voor de deur Algemeen 23 jun, 17:15
Een dik verdiende medaille!
De Marko’s ontvangen medaille na zes avondvierdaagses Algemeen 23 jun, 16:39
Organist Jochem Schuurman.
Jochem Schuurman op het Hillebrandorgel van de Grote Kerk Drachten Algemeen 23 jun, 15:00
Fitte Friezen.
OSG Singelland wint Fitte Friezen Award 2026 Algemeen 23 jun, 14:45
Drumbandfestival in Burgum op 5 september.
Drumbandfestival in Burgum op 5 september Algemeen 23 jun, 12:00
Menthe Wiersma (links) in actie tijdens een wedstrijd van VV Buitenpost.
Menthe Hiemstra verruilt VV Buitenpost voor SC Cambuur: “Hier had ik eigenlijk niet meer op gerekend” Algemeen 23 jun, 11:39
Sportvereniging Impala viert vijf jaar FrameRunning.
Sportvereniging Impala viert vijf jaar FrameRunning Algemeen 23 jun, 11:00
Oude Stadhuis aan De Zijl in Dokkum.
Wij doen het samen, ook in Dokkum! Algemeen 23 jun, 10:00
Bad Billy Blues festival afgelast.
Bad Billy Blue Festival afgelast wegens extreme hitte, nieuwe datum vastgesteld Algemeen 23 jun, 09:30