Een kleine demonstratie voor het gebouw van de Raad van State in Den Haag voor behoud van weidevogels in de Hounspolder. Met een nadrukkelijke vraag aan de GroenLinks-fractie in de gemeenteraad van Leeuwarden.
Een kleine demonstratie voor het gebouw van de Raad van State in Den Haag voor behoud van weidevogels in de Hounspolder. Met een nadrukkelijke vraag aan de GroenLinks-fractie in de gemeenteraad van Leeuwarden. Foto: Actief Media

Raad van State verdiept zich in weidevogelbehoud Hounspolder

Algemeen

De afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag trok woensdag 3 december een paar uur uit om zich te verdiepen in een kwestie tussen de gemeente Leeuwarden en een groep organisaties en een bewoner, die zich samen opwerpen als beschermers van de weidevogels in de Hounspolder. Die ligt in de grotere polder De Hem tussen Goutum en de Wâldwei, westelijk van de Drachtsterweg.

Aanleiding is het bestemmingsplan voor de bouw van 395 woningen in polder De Hem. De geplande buurtschap maakt deel uit van soortgelijke buurtschappen, die samen ‘De Zuidlanden’ vormen. De Hem is hiervan de laatste die de gemeente(raad) hier wil bouwen.

“Zone van minimaal 300 meter”

Onder andere Dorpsbelang Goutum, Milieudefensie Leeuwarden, Vogelwacht Leeuwarden en Goutumer Frans Boonstra vrezen dat het plan de doodsteek wordt voor de weidevogels in de Hounspolder. Daarom pleiten ze voor een zone van minimaal 300 meter tussen het nieuwe buurtschap en de Hounspolder. De gemeente Leeuwarden denkt dat een zone van zestig tot negentig meter voldoende is.

Staatsraad en ‘rapporteur’ Jaap Hoekstra van de Raad van State vroeg zowel de beide advocaten die namens de weidevogelbeschermers optraden, als de beide woordvoerders van de gemeente Leeuwarden zowat het hemd van het lijf, op basis van de ingediende beroepschriften, verweerschriften en meegestuurde bijlagen en rapporten.

“U mag van alles vinden, maar….”

Ook Goutumer Frans Boonstra kreeg nogal wat vragen. Hij werd er op gevergd, zijn persoonlijk belang tegen het bestemmingsplan onder woorden te brengen. “U mag van alles vinden, dat geldt voor u allemaal (er zaten enkele tientallen mensen in de zaal, van wie de meesten uit Leeuwarden en omgeving; red.), maar waar het hier om gaat is in hoeverre uw belang wordt geschaad”, zei voorzitter Peter Knol.

Al snel werd duidelijk dat de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State deze zaak – zoals elke kwestie – vooral met strikt juridische ogen bekijkt. ‘Rapporteur’ Hoekstra liep vele aspecten langs. Zoals de invloed op de luchtkwaliteit (die volgens Boonstra veel te lijden heeft van het crematorium in Goutum), de neerslag van stikstof tijdens de bouw van de 395 woningen en de stikstofneerslag door de toekomstige bewoners. “Alle mensen en huisdieren hebben een dikke darm”, zei advocaat Valentijn Wösten namens Milieudefensie en anderen.

Bouwmachines

Het gebruik van machines tijdens de bouw, waarvan de grotere waarschijnlijk op diesel en de kleinere op elektriciteit zullen draaien, de uitstoot van het toekomstige (werk-)verkeer, de wijze waarop De Hem in de toekomst ontsloten wordt en de verkeersveiligheid, kwamen eveneens aan bod.

‘Rapporteur’ Hoekstra probeerde ook de verschillen te ontwarren tussen ‘weidevogelkansgebieden’, ‘weidevogelkerngebieden’ en ‘weidevogelparels’. In een ontwerpplan is polder De Hem echter alleen aangeduid als agrarisch natuurgebied, vanwege subsidiëring van agrarische natuur, betoogde ecoloog Osinga namens de gemeente Leeuwarden. “Het gaat hier echter om een gebied met intensieve landbouw en een lage waterstand, zodat weidevogels hier weinig te zoeken hebben”, zei hij.

“Maak er geen stadsperk van”

Daar was voorzitter Roel Boersma van Vogelwacht Leeuwarden het niet mee eens. “Dankzij de juist vrij hoge waterstand in de Hounspolder gaat het hier relatief goed met de weidevogels. Die waterstand wordt op peil gehouden met de beide windmolens in het gebied. Maar als buurtschap De Hem – na de andere buurtschappen in De Zuidlanden – er ook nog bij komt, zonder voldoende grote bufferzone, dan wordt dit nu nog vrij uitgestrekte gebied een soort stadspark. En weidevogels hebben juist belang bij uitgestrektheid”, zei Boersma.

De uitspraak van de Raad van State komt in beginsel binnen zes weken na de zitting, “maar die periode mag verlengd worden met nog eens zes weken”, merkte voorzitter Knol op. Gelet op de kerstvakantie leek hij al van die twaalf weken uit te gaan. Dat betekent: uiterlijk woensdag 24 februari.

Actueel

Mei Social Vrij
Derde editie van Mei Social Vrij wil miljoenen Nederlanders in beweging krijgen Algemeen 32 minuten geleden
Radboud Droog blijft begeleider van het infomatieproces in Tytsjerksteradiel.
Tytsjerksteradiel: raadsprogramma klaar, coalitievorming van start Algemeen 1 uur geleden
Bingo bij PuzzelDuo in Surhuisterveen.
Bewoners van It Hoarnleger ontmoeten elkaar voortaan bij PuzzelDuo Algemeen 1 uur geleden
110 jarig jubileum: een mooie gelegenheid om oud-leden uit te nodigen om een reünieorkest te vormen dit najaar.
CMV Crescendo Drachten viert 110 jarig jubileum met reünie en open dag Algemeen 3 uur geleden
Dodenherdenking in Burgum.
Dodenherdenking in Friesland Algemeen 5 uur geleden
Graag delen detectormensen hun vondsten, kennis en ervaringen.
Bodemvondstendag in Buitenpost Algemeen 7 uur geleden
Samen een spelletje spelen, naar buiten gaan of mee-eten is vaak al voldoende.
Kind aan Huis zoekt steungezinnen, extra vraag in Kollum en Dokkum Algemeen 23 uur geleden
Echinacea (zonnehoedje).
Maak je tuin groen en gezond Algemeen gisteren
Het wordt mooi weer!
Meivakantieweerbericht: eerst warm, later kans op buien Algemeen gisteren
Afbeelding
Duurzame kantoorinrichting: creëer de ideale werkomgeving Zaken gisteren
Spelmoment uit vv Opende tegen vv Kollum.
Vv Kollum onderuit op “Olde Wieren” Algemeen 29 apr, 13:36
Monument ter herinnering aan de melkstaking van april/mei 1943 in Sumar, door Ale Dijkstra.
4 mei herdenking in Sumar bij ‘De Molkbus’ Algemeen 29 apr, 12:03
Queen Projectkoor The Miracle
Zing mee in het grote Queen Projectkoor in theater De Lawei in Drachten! Algemeen 29 apr, 10:27
Auteur Klaas Elgersma.
Onderduiker Flora Engelander-Cohen verloor bijna haar hele familie in de oorlog Algemeen 29 apr, 08:23
Een eerdere editie van de bodemvondstendag in Buitenpost.
Bodemvondstendag in Buitenpost Algemeen 28 apr, 17:00
Wielervereniging Drachten viert 70-jarig jubileum met feestelijke dag.
Wielervereniging Drachten viert 70-jarig jubileum met feestelijke dag Algemeen 28 apr, 15:00