Matthijs Koene
Matthijs Koene Foto: Sarah Wijzenbeek

Matthijs Koene speelt ATEM op panfluit

Algemeen

Op vrijdagavond 19 september opent panfluitist Matthijs Koene het concertseizoen van podium Pakhûs SOLO. Nieuw bij dit podium is de open score compositie die in alle concerten van september t/m mei te beluisteren zal zijn. De topmusici die naar Stiens afreizen brengen elk hun eigen interpretatie ten gehore op allerlei verschillende instrumenten. In het programma van de virtuoze Koene staat het gegeven van de open score centraal samen met meerdere panfluiten en elektronica.

Neem om te beginnen Karlheinz Stockhausen (1928-2007). Stockhausen was een pionier op het gebied van elektronische muziek. Hij schreef zijn SOLO für Melodieinstrument mit Rückkopplung in 1966. Een solo voor melodie-instrument met feedback voor een solist en elektronica. De uitvoerder kiest één schets uit de zes opties die elk een verschillende vorm bevatten van structuur, densiteit en interactie met het elektronische systeem. Binnen dit systeem kiest de uitvoerder de passages uit, waardoor deze het verloop bepaalt. 

De speler hoort zichzelf terug en speelt daar een muzikale reactie op. De partituur bevat genoteerde instructies en is deels grafisch opgemaakt. Het resultaat is een spannend samenspel vol meerstemmigheid. Wat is live en wat is feedback? Grillige figuren en trillers wisselen af met het ontstaan van harmonieën.

Atem van Mauricio Kagel is een stuk dat de muzikant de mogelijkheid geeft om te spelen met de eigen adem, levenskracht en het instrument. Het is een sleutelwerk in het hedendaagse repertoire voor blaasinstrumenten. De partituur begint met 14 instructies van de componist en vormt daarna een combinatie van aanwijzingen, grafische indicaties en tekst.

Van Variations 1 van John Cage maakte Matthijs eerder een spannende opname op baspanfluit met een gelaagde mysterieuze klankwereld. Evis Sammoutis schreef voor Matthijs in Syrinx 2.0 een indrukwekkende verkenning van nieuwe klanken op de panfluit. Deze worden o.a. gecreëerd door multiphonics en meerstemmigheid door het gedeeltelijk afdichten van de pijpen met de vingertoppen. 

The only way out is through is de open score van Oene van Geel en Beate Loonstra die dit seizoen in elk concert zal terugkomen. Geïnspireerd op een reis van het donker naar het licht vindt halverwege een intense versnelling plaats die na een climax leidt tot een uitweg. De uitvoerder maakt eigen keuzes in stemvoering, registers, herhalingen en theatrale overdracht. Matthijs is de eerste die zijn interpretatie van dit werk ten gehore brengt.

Matthijs Koene (1977) wordt internationaal gezien als een van de belangrijkste panfluitisten van deze tijd. Door zijn speelwijze en expressiviteit heeft hij grenzen verlegd in de mogelijkheden en het gebruik van de panfluit in de klassieke muziekwereld. Hij is tot nu toe betrokken bij de creatie van meer dan 200 nieuwe composities, zowel als solist als in samenspel. Zo was hij bij Pakhûs SOLO eerder ook te beluisteren met ensemble Black Pencil. 

In zijn carrière ontving hij de Vriendenkrans van het Koninklijk Concertgebouw. Hij trad op op vele grote podia wereldwijd waaronder Carnegie Hall New York en Auditori Barcelona. Slechts enkele jaren na het afronden van zijn studie werd Koene benoemd tot hoofdvakdocent aan het Conservatorium van Amsterdam, waar hij nog altijd doceert.

Het concert duurt een uur en heeft geen pauze. Inclusief een kopje koffie/thee vooraf en een glaasje na.

Programmeur Beate Loonstra: “Het indrukwekkende werk van Stockhausen is bepalend geweest in de tijd voor het verdere verloop van muzikale ontwikkelingen. Zijn Solo voor melodie-instrument, uitgevoerd door Matthijs op de panfluit, stond al geruime tijd op ons verlanglijstje. Dat het onderdeel is van een programma vol ‘open scores’ maakt het een perfecte start van het nieuwe seizoen, waar The only way out als open score in elk concert te beluisteren is.”

Kijk & luister online:

https://youtu.be/ocR-CTQHyyk?si=J9JRRhzNiDrJu4Q1

https://youtu.be/bVY_Rs6ImFw?si=R7gDpaAJhfSe1rAb

https://youtu.be/smPRTwzUpDk?si=dXotIXsQzJupQhwP

Programma:

Karlheinz Stockhausen (1928-2007) - SOLO für Melodieinstrument mit Rückkopplung (1966)
John Cage (1912-1992) - Variations 1 (1958)
Mauricio Kagel (1931-2008) - Atem für einen Bläser (1970)
Henri Pousseur (1929-2009) - Mnemosyne (1968/1969)
Oene van Geel (1973) en Beate Loonstra (1992) - The only way out is through (2025)
Christian Wolff (1934) - For 1, 2 or 3 People (1964)
Evis Sammoutis (1979) - Syrinx 2.0 (2022)

The Bones.
Er is weer van alles te doen bij Iduna Drachten! Algemeen 7 uur geleden
Wat heeft iemand nodig?
Carins denkt met je mee Algemeen 8 uur geleden
Zoek een plek in de natuur om tot rust te komen en te genieten van de stilte
Zondag 25 oktober staat Nederland stil bij de stilte Algemeen 8 uur geleden
Vogelshow Vogelvereniging Fûgelsang in Noordbergum
Vogelshow Vogelvereniging Fûgelsang in Noordbergum Algemeen 11 uur geleden
Tryater Taxi rijdt rond Fierder nei it Noarden.
Tryater Taxi rijdt rond Fierder nei it Noarden Algemeen 12 uur geleden
Statiegeldactie levert mooie bijdrage op voor de voedselbank Dokkum.
Statiegeldactie levert mooie bijdrage op voor de voedselbank Dokkum Algemeen 19 okt, 16:58
Afbeelding
Thuis je cholesterol of stress meten: zo pak je dat verstandig aan Zaken 19 okt, 16:06
Wolter Klaas Laanstra.
Buitenpost heeft genoeg aan vijf goals in één helft en bekert verder Algemeen 19 okt, 15:26
Zeehonden aan de kust.
Donaties stromen binnen, maar eventueel faillissement WEC Lauwersoog nog niet van de baan Algemeen 19 okt, 15:26
Lennaert Kooistra.
Het zit Broekster Boys even niet mee Algemeen 19 okt, 14:02
Tweede 24-uursstaking voor nieuwe cao, met gezonde en sociale roosters voor buschauffeurs.
Donderdag leggen buschauffeurs opnieuw het werk neer Algemeen 19 okt, 13:01
Gerbrich en It Grutte Guod.
Gerbrich en it Grutte Guod laten Dolly Parton voortleven in Kloosterkapel Sibrandahûs Algemeen 19 okt, 12:16
Ga je mee op boeventocht? Het was een groot succes.
Op boeventocht bij De Spitkeet Algemeen 19 okt, 11:28