Garnalenvisser Jan de Vries repareert een net op zijn kotter.
Garnalenvisser Jan de Vries repareert een net op zijn kotter. Foto: Actief Media

Garnalenvissers vrezen brodeloos te worden

Algemeen


LAUWERSOOG / DOKKUMER NIEUWE ZIJLEN - Circa 60 tot 70 garnalenvissers, van wie de schepen meestal in Lauwersoog liggen als ze niet vissen, vrezen brodeloos te worden. Zij zijn voor een belangrijk deel afhankelijk van visgronden ten noorden van Schiermonnikoog. Ze dreigen dit visgebied kwijt te raken als gevolg van het 'Noordzee-akkoord'.

Het college van b. en w. van Noardeast-Fryslân, mede-eigenaar van de haven van Lauwersoog, schaart zich achter de garnalenvissers. Dat blijkt uit antwoorden van het college op schriftelijke vragen van FNP-fractievoorzitter Bert Koonstra.

De kwestie is het gevolg van de aanleg van een nieuw windturbinepark een eind noordelijker in het Nederlandse deel van de Noordzee. Daar gaat natuurgebied in de Noordzee verloren, dat gecompenseerd moet worden. Hiervoor is het gebied 'Borkumer stenen' aangewezen, pal noordelijk van Schiermonnikoog, waar nu tientallen garnalenvissers hun dagelijks brood verdienen.
Volgens natuurorganisaties woelen de garnalenvissers de bodem om en gaat dit ten koste van de natuur. Vandaar dat zij juist dit gebied als compensatiegebied willen. De garnalenvissers bestrijden dit. "Wij fiskje mei in soarte fan tsjillen oan de ûnderkant fan de netten, dus wy wuolje de boaiem net om", vertelt garnalenvisser Jan de Vries uit Dokkumer Nieuwe Zijlen, wijzend op de zwarte 'wielen' die aan de netten bevestigd zijn. Hij vist overigens zelf niet op de Noordzee, maar uitsluitend op de Waddenzee.

Voormalig landelijk topambtenaar Tjibbe Joustra is gevraagd te onderzoeken waar nog mogelijkheden liggen om aan de bezwaren van de garnalenvissers tegemoet te komen. Al bij het sluiten van het Noordzee-akkoord bleek dat de Nederlandse Vissersbond er niet achter stond. Hun collega's uit Noord-Holland, georganiseerd in Visned, staan wel achter het akkoord.

Daar ergert Jan de Vries zich aan. "Dat is it gefolch fan 'haantjesgedrag' fan de foarsitters fan beide organisaasjes. Wy hiene al lang ien organisaasje fan Nederlânske fiskers hawwe moatten. Dan kinst teminsten ien fûst meitsje!"

VisNed: “Artikel over garnalenvissers versimpelt historie”

Het in Actief (editie Noord) van 2 september 2020 en op de website www.actiefonline.nl geplaatste artikel ‘Garnalenvissers vrezen brodeloos te worden’ wordt de feitelijke gang van zaken over het Noordzee-akkoord te simpel weergegeven. Dat is kortweg de samenvatting van de reactie van VisNed, één van de twee ‘koepels’ van Nederlandse vissersorganisaties.

Volgens VisNed stemde voorzitter Johan Nooitgedagt van de Nederlandse Vissersbond aanvankelijk in met het Onderhandelaarsakkoord, de voorloper waarop het uiteindelijke Noordzee-akkoord gebaseerd is. Tijdens de ledenconsultatie is echter gebleken dat de leden van de Vissersbond zich niet konden vinden in het Onderhandelaarsakkoord.

VisNed is zelf geen partij in het Noordzeeakkoord, maar vertegenwoordigt zeven visserijorganisaties. Bovendien heeft de Productenorganisatie (PO) Urk, aangesloten bij VisNed, “zich vanaf het begin duidelijk uitgesproken tegen het Noordzee-akkoord”, meldt VisNed.

“De voorgenomen sluiting van de ‘Borkumer stenen’ treft de garnalenvissers onevenredig hard”, luidt een zin in de reactie op het artikel. "Vanuit de visserijsector wordt hard gewerkt aan herstel van de voorgenomen sluiting."

Op de foto staan vertegenwoordigers van de TVM Foundation samen met het dagelijks bestuur van VVT Twijzelerheide tijdens de overhandiging van de sponsorbijdrage
VVT Twijzelerheide dankt TVM Foundation voor waardevolle bijdrage Algemeen 12 uur geleden
Raadhuis Opsterland te Beetsterzwaag.
Griffier Laura Meijer vertrekt bij gemeente Opsterland Algemeen 13 uur geleden
Doneer je statiegeld voor de Voedselbank Dokkum.
Doneer je statiegeld aan de Voedselbank Dokkum Algemeen 15 uur geleden
Ook kraamzorg tijdens de vakantie.
Kraamcentrum Noord in Nij Smellinghe biedt oplossing voor tekort aan kraamzorg in de zomerperiode Algemeen 16 uur geleden
Fietsen door het stroomdal van de Drentsche Aa.
Fietsen door het stroomdal van de Drentsche Aa Algemeen 8 jul, 17:00
De zwemploeg van 2021
Zwemmers van H. De Boer Burgum BV halen met sponsoractie geld op voor Stichting Opkikker Algemeen 8 jul, 15:00
Imker bij een bijenkast.
Bezoek in Fryslân de Landelijke Open Imkerijdagen 2026 Algemeen 8 jul, 13:00
Iedereen is blij! Vanwege het muziek maken, maar ook door de donatie van Lionsclub De Wâlden.
Van muzikaal project naar blijvende ontmoetingsplek Algemeen 8 jul, 12:00
EK Elger 536 (Nane 492) met Age Okkema.
Hynstedagen: drie dagen paardensport en Friese traditie Algemeen 8 jul, 10:30
Overzicht van de padel- (blauw) en tennisbanen in Dokkum.
Nieuwe Admiraliteitscup in Dokkum kent vliegende start met ruim 120 inschrijvingen Algemeen 8 jul, 08:30
31e editie Fries Kampioenschap Palingroken
31e Editie Fries Kampioenschap Palingroken in Tjalleberd Algemeen 7 jul, 17:00
Ontdek de rijke boerennatuur in de Noardlike Fryske Wâlden ook in de boerensloot.
Zomerweken onthullen rijke boerennatuur in de Noardlike Fryske Wâlden Algemeen 7 jul, 15:00
Maak je eigen kunstwerk met softpastels.
Nieuw seizoen tekenen en schilderen bij Combs Art School Algemeen 7 jul, 13:00