Kruitkelder Napoleonshokje Oostmahorn gemaakt

Algemeen

OOSTMAHORN - De oude kruitkelder in de voormalige zeedijk bij Oostmahorn wordt gerestaureerd. De oude zeedijk heeft nog steeds een belangrijk functie en het is dus ook van belang dat de kruitkelder bouwkundig in goede staat is. De Stichting Waterschapserfgoed is eigenaar van dit unieke bouwwerk uit de tijd van Napoleon.

De kruitkelder dateert van 1810 en is in 1922 voor het laatst gerestaureerd. Het gewelf van de kelder lekt echter. Het water dat in de grondlaag boven de kelder zit, sijpelt al decennia lang door de dikke muren waardoor het metselwerk behoorlijk is aangetast.
In het Napoleonshokje, zoals het in de volksmond wordt genoemd, lagen kruitvoorraden opgeslagen van de kustbatterij. Op oude landkaarten staan verschillende bouwwerken van de vroegere kustbatterij van de Schans bij Oostmahorn afgebeeld. Nadat de kustbatterij in 1849 werd opgeheven, verloor de kruitkelder zijn functie en kwam die leeg te staan.

Bij de zeedijkverzwaring van 1922 werd het bouwwerk op last van Commissaris van de Koning Pieter Albert Vincent van Harinxma thoe Slooten hersteld. De zeedijk is toen behoorlijk verbreed en om de kruitkelder zichtbaar en toegankelijk te houden, is er een nieuwe frontmuur voor gebouwd. De kruitkelder heeft daarna lange tijd dienst gedaan als opslag van gereedschap maar is nu voor iedereen toegankelijk omdat de deur altijd open staat. In de binnenmuur van de kelder zit een gedenksteen die verwijst naar de restauratie en het herstel van 1922.

Omdat de kruitkelder geen monumentale status heeft, was het lastig om subsidies te verkrijgen. Dankzij een bijzondere subsidieregeling van de Provinsje Fryslân en met financiële steun van Wetterskip Fryslân kan de stichting nu de restauratie uit laten voeren door aannemingsbedrijf Kramer uit Metslawier.

Arnold Philipsen in actie op zijn Yamaha FZR 750 uit 1987.
Historische motorraces keren terug naar Drachten-Azeven Algemeen 21 uur geleden
Wandel mee tussen alle pracht van de tropische kas en de tuinen.
Kassenrondleiding Tropische Kas Beetsterzwaag op zondag 26 juli 2026 Algemeen 22 uur geleden
Skûtsje Earnewâld zeilt voor thuispubliek naar dagoverwinning.
Skûtsje Earnewâld grijpt voor tweede jaar op rij overwinning op thuiswater Algemeen 21 jul, 17:10
Wânswert maakt zich op voor vier dagen dorpsfeest.
Wânswert maakt zich op voor vier dagen dorpsfeest Algemeen 21 jul, 15:00
Lowie links en Björn van Loon tijdens een training .
Björn rent Elfstedenroute geblinddoekt voor dochter Maja en onderzoek naar erfelijke oogziekten Algemeen 21 jul, 13:00
Gastvrouw Grytsje Tania van de Mariakerk in Foudgum.
Als pelgrim wandelen langs de rand van Nederland en overnachten in een kerk Algemeen 21 jul, 09:32
Vorst aan de grond.
Unieke zomerse grondvorst gemeten in Twente Algemeen 21 jul, 09:31
Pluktuin Dokkumer Ee.
Weer bloemen plukken aan de Dokkumer Ee Algemeen 21 jul, 08:58
Skûtsje Akkrum.
Skûtsje Akkrum pakt op het nippertje de winst na fotofinish met Grou Algemeen 20 jul, 17:05
Ontdek de landgoederen Lemferdinge en De Duinen tijdens bijzondere wandeling.
Ontdek de landgoederen Lemferdinge en De Duinen tijdens bijzondere wandeling Algemeen 20 jul, 17:00
Natuurmarkt op De Kruidhof.
Natuurmarkt op De Kruidhof Algemeen 20 jul, 15:00
Nederlandse vakkampioenen trainen zomer door voor WK beroepen in Shanghai.
Nederlandse vakkampioenen trainen zomer door voor WK beroepen in Shanghai Algemeen 20 jul, 12:30
Arrestatieteam ingezet in Lauwersoog: man aangehouden
Arrestatieteam ingezet in Lauwersoog: man aangehouden 112 20 jul, 11:22