
LEEUWARDEN - De prostaat. Een klier die alleen bij mannen voorkomt. De prostaat speelt een belangrijke rol bij de voortplanting. Maar de prostaat kan ook problemen veroorzaken. De bekendste zijn vergroting van de prostaat én prostaatkanker. De urologen van het Medisch Centrum Leeuwarden bieden alle mogelijkheden om prostaatklachten goed te behandelen.
Plasklachten
De prostaat ligt om de urineleider. Doordat de prostaat blijft groeien kunnen - vooral bij mannen van vijftig jaar en ouder – plasklachten optreden. Het MCL behandelt een belangrijk deel van deze patiënten met de GreenLight Laser-behandeling. Een bijzonder patiëntvriendelijke manier om mannen met een goedaardige prostaatvergroting van hun (plas)klachten af te helpen.
De Green Light Laser-therapie kent amper nadelen
"Deze goedaardige aandoening is operatief goed te verhelpen", aldus MCL-uroloog Menuhin Lampe. "De klassieke ingreep leidt tot een ziekenhuisopname van een paar dagen, waarbij de patiënt blaasspoelingen moet ondergaan." Het MCL gebruikt al een aantal jaren de Green Light Laser-therapie. Deze behandeling kent nauwelijks nadelen voor de patiënt. De ingreep vindt plaats onder narcose of met een ruggenprik. De ziekenhuisopname is korter, doorgaans maar één nacht.
De klachten zijn direct na de ingreep over
De nabehandeling is ook minder ingrijpend. "Met een glasvezeldraad met krachtig laserlicht verdampt tijdens de ingreep het teveel aan weefsel van de prostaat", zegt Lampe. "Daardoor is de kans op bloedingen en beschadiging veel kleiner. Het mooie is dat de klachten eigenlijk al direct na de ingreep tot het verleden behoren, en blaasspoelingen niet nodig zijn."
Prostaatkanker
Prostaatkanker is een veel voorkomende aandoening. Van alle gevallen van kanker in Nederland is ongeveer tien procent prostaatkanker: landelijk gezien circa 11.000 mannen. In het MCL worden jaarlijks honderden mannen voor deze aandoening behandeld. Veel van hen ondergaan een operatie. In veel gevallen wordt daarbij de DaVinci-operatierobot gebruikt.
"Vooral voor complexe urologische operaties bij prostaatkanker, blaaskanker of nieraandoeningen is de Da Vinci-robot ideaal", aldus uroloog Tommy Speel. "We verwachten de komende jaren door vergrijzing een groei van twintig tot veertig procent van het aantal gevallen prostaatkanker die met een operatie te behandelen zijn", meldt Speel.
"In het MCL doen we nu jaarlijks rond de tweehonderd prostaatingrepen met de robot." De voordelen van de operatierobot voor de patiënt zijn groot. Er treedt bij een prostaatingreep minder bloedverlies op, er is minder kans op achterblijvende kankercellen, minder kans op incontinentie en minder kans op impotentie na de ingreep.
Robot helpt chirurg
De naam 'robot' doet vermoeden dat het apparaat volautomatisch werkt, maar dat is niet het geval. Net als bij een 'gewone' laparos-
copische ingreep ('knoopsgatoperatie') kijkt de arts via een camera in de buikholte. De operatie wordt uitgevoerd met precisie-instrumenten die via minuscule incisies door een buisje (trocar) in de buikholte zijn gebracht.
De robot 'vertaalt' bewegingen van arts
Grootste verschil is dat de arts niet rechtstreeks de instrumenten bedient, zoals bij de 'klassieke' chirurgie. De arts zit achter een console, kijkt (tien maal vergroot, in 3D) via de camera in de buikholte en de Da Vincirobot vertaalt zijn bewegingen met grote precisie in minuscule bewegingen van de operatie-instrumenten.
Huisarts
Uroloog Speel: "We bieden al onze patiënten de best passende behandeling. Soms is dat een andere behandeling dan met de DaVincirobot of de Green Light Laser. Vooral een advies aan alle mannen: ga bij prostaat- of plasproblemen snel naar de huisarts. Als er daadwerkelijk prostaatproblemen zijn, kun je het beste snel met de behandeling beginnen, dan is de kans op succes het grootst."
Zie ook: www.mcl.nl.
-
Vierde plaats pupillen de Tarissing bij NK schooldammen
23:08
-
De Leister Igge welpen naar Finale NK-schooldammen
22:51
-
17:08
-
Sportieve middag voor basisschoolkinderen in Damwâld
16:54
-
Derde editie Túnferkeap in Mûnein
3 dagen geleden
-
4 dagen geleden
-
4 dagen geleden
-
4 dagen geleden
-
Informatieavond Diabetes de baas
4 dagen geleden
-
4 dagen geleden
-
JJ Bouw installeert veelzijdige Plameco-plafonds
4 dagen geleden
-
4 dagen geleden
-
4 dagen geleden
2 De grasmaaiers staan zij aan zij opgesteld in de showroom van Bosgra BV in Hurdegaryp. De keus is groot. Met passie vertellen de verkopers wat het verschil is tussen al die verschillende tuinmachines.
-
5 dagen geleden
-
ActiefPlus-app genomineerd voor A.M. Bandaprijs 2018
5 dagen geleden
-
Filiaal Budget Food jaar open in Dokkum
5 dagen geleden
-
Magazine 'Burgum heeft meer' 2018
5 dagen geleden
-
Afscheid Age Holzmann als organist in Berchhiem
5 dagen geleden
-
Hattrick Henny Bouius geeft Harkemase Boys lucht
5 dagen geleden
-
Haal alles uit het voorjaar met een veranda van JJ Bouw
5 dagen geleden
-
5 dagen geleden
-
5 dagen geleden
-
5 dagen geleden
-
5 dagen geleden
Nieuws uit Leeuwarden
11/4
11/4
4/4
30/3
7/3
21/2
14/2
8/2
28/12
20/12
Nieuwsoverzicht
-
Vierde plaats pupillen de Tarissing bij NK schooldammen
23:08
-
De Leister Igge welpen naar Finale NK-schooldammen
22:51
-
Demonstratie Freerundemoteam van Karin's Fit en fun
17:08
-
Sportieve middag voor basisschoolkinderen in Damwâld
16:54
-
Derde editie Túnferkeap in Mûnein
3 dagen geleden