De beide informateurs Arjen Droog en Stieneke van der Graaf kregen ieder een wichterboompje cadeau. In het midden Douwe Hooijenga, die hen namens de raad bedankte.
De beide informateurs Arjen Droog en Stieneke van der Graaf kregen ieder een wichterboompje cadeau. In het midden Douwe Hooijenga, die hen namens de raad bedankte. Foto: Actief Media

Nieuw college Tytsjerksteradiel komt in zicht

Algemeen

Er is nog geen collegeprogramma, maar de leden van het nieuwe college van b. en w. lijken al wel in beeld te komen: de huidige wethouders Berber van Zandbergen (PRO) en Jan Pieter van der Velde (FNP) en de beide nieuwe: Jan Willem Sietsma (CDA) en Dineke Wagenaar (VVD).

Door Gerrit van der Meer

Dit bleek donderdagavond 21 mei tijdens de raadsvergadering, waar de raad unaniem koos voor twee mannelijke formateurs: Alex Bonnema (de ‘baas’ van sociale werkvoorziening Caparis) en Anne Jochum de Vries (directeur van Sport Fryslân en vier jaar geleden óók formateur in Tytsjerksteradiel).

Wagenaar legde uit dat een college met vier wethouders in het verleden nogal eens op kritiek stuitte van haar partij in de raad, vanwege de extra kosten in vergelijking met drie wethouders. “Mar foar in kear moat it wol kinne. Dan sjogge wy oer fjouwer jier wol wer.” Ze zei desgevraagd te weten dat de VVD eerder in het college zat, “yn de jierren njoggentich”, mar dat ze daarover geen details paraat had. (Het betrof toen VVD-wethouder Domien van Wees, die er mede voor heeft gezorgd dat de Sintrale As tussen Dokkum en de Wâldwei een vierbaans-autoweg is geworden; red.).

Advies informateurs

De raad nam donderdag afscheid van de twee informateurs , Arjen Droog (directeur van Planbureau Fryslân) en Stieneke van der Graaf (CU, waarnemend burgemeester van Weststellingwerf en voormalig Tweede Kamerlid). Zij hadden geadviseerd om een coalitie te vormen met in elk geval de drie partijen CDA, FNP en VVD. Die hebben weliswaar samen een meerderheid in de raad (12 van de 23 zetels), maar die is dusdanig krap, dat dit misschien geen politiek stabiele coalitie oplevert, zeiden de informateurs.

Door hier PRO aan toe te voegen, ontstaat een college met een goede verdeling tussen ‘links’ en ‘rechts’, luidt hun advies, met een stabiele meerderheid in de raad. De raad stemde hier grotendeels mee in. Alleen de ‘grootste groeier’ dankzij de raadsverkiezing, BFTD, deelt die voorkeur niet. Vandaar dat fractievoorzitter Jesse Looijenga er “jammer” over uitsprak.

“Mar ús kiezers moatte net tinke dat harren stim no ferlern is. Wy geane troch mei wêr’t wy foar steane en oer fjouwer moatte wy mar ris wer sjen”, voegde hij hier aan toe.

Tweede voorkeur

Mochten de vier ‘voorkeurspartijen’ CDA, FNP, VVD en PRO er niet samen uit komen, dan kan volgens de informateurs het beste worden gekozen voor de combinatie met de ChristenUnie, in plaats van met PRO. “Omdat de ChristenUnie hier als een linkse partij wordt gezien”, aldus Arjen Droog.

Als ook díe combinatie niet slaagt, is er nog een derde combinatie mogelijk, wél met de BFTD. “Maar die heeft bij de overige partijen niet de voorkeur, mede omdat vraagtekens worden gezet bij de ervaring van de wethouderskandidaat van de BFTD (= Binne de Vries uit Sumar; red.).”

Wichterboompjes

De beide informateurs gingen niet met lege handen naar huis. Uit handen van waarnemend raadsvoorzitter Douwe Heeringa (CU) ontvingen ze elk een wichterboompje, een kersenboom uit de Fryske Wâlden. “Dat het vrucht mag dragen, zoals we hopen dat het nieuwe college en de nieuwe raad ook goede resultaten opleveren.” Het is nu dus aan Alex Bonnema en Anne Jochum de Vries om voor 25 juni 2026 een nieuw college te formeren, inclusief een nieuw collegeprogramma. Want de raad sprak zich unaniem uit voor die benaming, in plaats van ‘coalitieprogramma’.

Steeds meer mensen krijgen te maken met phishing, nepberichten, digitale fraude en twijfelachtige telefoontjes of e-mails.
Themaweken ‘Slim online in Zuidoost-Fryslân’ van start Algemeen 2 uur geleden
De tennis- en padelbanen in Kollum.
Auto Beerda Midzomertoernooi Algemeen 5 uur geleden
Kom ook gezellig langs!
Voorjaarsmarkt bij It Werflân in Rottevalle Algemeen 7 uur geleden
Het in het Spaanse Benidorm opgedoken Friese poëziealbum uit 1880
In het Spaanse Benidorm opgedoken poëziealbum uit 1880 zoekt Friese familie Algemeen 23 uur geleden
Jeugdkorfbaltoernooi
Jeugdkorfbaltoernooi te Opeinde Algemeen gisteren
Tentoonstelling over Drukkerij Douma Dokkum te zien in museum Dokkum.
Tentoonstelling ‘DRUKKUNST – Drukkerij Douma Dokkum’ opent in Museum Dokkum Algemeen gisteren
Beelden en Huis Lyndenstein.
Lezing in het kader van “Van Lyndens Erfenis in Beelden” Algemeen 23 mei, 13:43
Gezellig dagje uit bij grote verkoping bij de CNS in Wâlterswâld.
Gezellig dagje uit bij grote verkoping bij de CNS in Wâlterswâld Algemeen 23 mei, 10:12
Vocaal Ensemble Collage.
Komt dat zien, komt dat horen! Algemeen 23 mei, 08:30
Het gebouw van de FUMO in Grou, voorheen (kleiner) het kantoor van de gemeente Boarnsterhim en dáárvoor van houtfabriek Halbertsma (nog wat kleiner).
Wordt FUMO in 2027 bijna 14 procent duurder? Algemeen 22 mei, 15:50
De vier voor te dragen wethouders van Waadhoeke. V.l.n.r.: Marja van der Meer (SAM), Marijn Kamerling (CDA), Adrie Weiland (GB) en René de Vries (SAM). Van der Meer en De Vries zijn nu ook al wethouder.
Coalitie Waadhoeke presenteert plannen en college op 4 juni Algemeen 22 mei, 14:04
Werkzaamheden aan De Skieding, de provinciale weg tussen Surhuisterveen en Frieschepalen.
GS van Fryslân: 6,25 miljoen euro voor veiliger verkeer in vier jaar Algemeen 22 mei, 13:09
Gladiolen maken het vrolijk!
Speelse mix van gladiool, dahlia, calla en lelie Algemeen 22 mei, 11:42