Het aangepaste plan, met een smalle doorvaart naar het 'natuurmeer' bij Holwerd
Het aangepaste plan, met een smalle doorvaart naar het 'natuurmeer' bij Holwerd Foto: Holwerd aan Zee

Agrariërs: “Fierder mei Holwerd aan Zee, ûnder ús foarwaarden”

Algemeen

Diverse boeren rond het dorp Holwert willen verder gaan met het project ‘Holwerd aan Zee’, maar dan wel onder hun voorwaarden. Die hebben te maken met het tegengaan van verzilting van de kleigrond en met het risico van ‘schaduwwerking’ van het ‘natuurmeer’.

Dat zei één van de agrariërs, Frans Antonides, woensdagavond in een afgeladen MFA De Ynset in Holwert tegen de daar bijeengekomen statencommissie. Die vergaderde over ‘Holwerd aan Zee’, waar elf insprekers hun mening gaven: de meesten vóór het doorgaan van het project, ook al is het niet meer zo groot en ambitieus als aanvankelijk.

“Fiif prosint minder ynkomsten”

Een belangrijk verschil is, dat er geen ruime vaarweg door de zeedijk richting ‘het meer van Holwert’ in het plan zit, maar een smal water, waar alleen kleinere boten als sloepen en kano’s doorheen kunnen. Volgens gedeputeerde Klaas Fokkinga (FNP) kan dit circa vijf procent in de inkomsten schelen, als het plan eenmaal klaar is. “En dat betsjut ekonomysk nochal wat.”

Fokkinga vindt niet dat Gedeputeerde Staten (GS) ‘gedraaid’ zijn over Holwerd aan Zee. “It kolleezje hie noch gjin stânpunt. Net earder as doe’t alle rapporten oer de oanpaste fariant der leine. Dêrfoar wie it kolleezje wol fertsjintwurdige yn de Stjoergroep, mar in eigen stânpunt moast it kolleezje noch ynnimme. Dat koe ôfwike fan dat fan de Stjoergroep.”

“Gjin plan B”

Volgens Fokkinga heeft het college van GS “gjin plan B”. Dit is gesuggereerd door wethouder Pieter Braaksma van Noardeast-Fryslân, voor een microfoon van Omrop Fryslân.

Het is na aan Provinciale Staten (PS), op basis van de stukken die zijn opgestuurd, om een standpunt in te nemen, vindt Fokkinga. Het college ziet enkele “oranje ljochten” en concludeert: “By twifel net trochgean”. Maar als PS er anders over denken, dan zullen PS ook anders dienen te beslissen, merkte de gedeputeerde op.

Vervolg op 15 en 22 februari

De statencommissie vergadert woensdagavond 15 februari ‘oordeelvormend’ in het Provinsjehûs en PS nemen wellicht op woensdag 22 februari een besluit over het wel of niet doorgaan van en met ‘Holwerd aan Zee’ en bij wel doorgaan: hoe dan. Ook de gemeenteraad van Noardeast-Fryslân buigt zich binnenkort over een besluit.

Actueel

Afbeelding
Oude Rabobank officieel omgedoopt tot gezondheidscentrum De Bank Burgum Algemeen 40 minuten geleden
Afbeelding
Vwo-leerlinge Marije Reitsema van het Lauwers College Buitenpost alleswinnaar van de Klassieke Olympiaden Algemeen 46 minuten geleden
Afbeelding
Officiële opening Ruurd Wiersma Museum uitgesteld Algemeen 1 uur geleden
Afbeelding
Fietspad over Afsluitdijk 2 juli open voor Waddentocht De Luchtfietsers Algemeen 3 uur geleden
Afbeelding
Vorig jaar 13% meer boetes in Friesland voor rijden onder invloed Algemeen 5 uur geleden
Afbeelding
Afvalparade tijdens Grote Rekendag Algemeen 5 uur geleden
Afbeelding
(video) Zijn dit de toekomstige bruggenbouwers, bouwvakkers of automonteurs van Friesland? Algemeen 17 uur geleden
Afbeelding
Dubbelconcert door vocal groups Algemeen 21 uur geleden
Afbeelding
Quatrebras van donderdag 30 maart 09.00 uur tot en met zondag 2 april 17.00 uur afgesloten Algemeen 23 uur geleden
Afbeelding
Museum Dokkum viert 60-jarig jubileum in Admiraliteitshuis Algemeen 23 uur geleden
Afbeelding
Fiets mee over Friese klinkerwegen Algemeen gisteren
Afbeelding
Fondsenforum voor de Friese Mienskip Algemeen 29 mrt., 09:30
Afbeelding
(video) Het Veenhoop Festival is een feest voor alle generaties Algemeen 29 mrt., 08:30
Afbeelding
(video) In klassieke vervoering: muzieklezing Rachmaninov Algemeen 29 mrt., 07:30
Afbeelding
College van Dantumadiel stelt voor energietoeslag uit te breiden Algemeen 28 mrt., 19:19
Afbeelding
Open Huis met Grote Opruiming in Hallum Algemeen 28 mrt., 16:00